Pālekt uz saturu


Bilde

Rokenrols


 • Please log in to reply
24 atbildes uz šo tēmu

#1 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 29 December 2006 - 06:24 PM

Sveicināti cien. gitaristiem.lv foruma apmeklētāji!

Mums te radās doma, ka būtu labi laiku pa laikam ievietot kādu interesantu rakstu saistībā ar mūziku (pagaidām mērķēsim uz dažādu mūzikas stilu un to vēstures aprakstiem, slavenu ģitāristu biogrāfijām, dažādu ģitāru un ģitāras aprīkojuma aprakstiem).

Taču vai tas viss ir nepieciešams ir jālemj Jums un tikai Jums!
Tā kā tas ir forums, tad jums būs jāizlemj vai šādi rakstiņi Jums ir vajadzīgi, tāpēc gaidīšu Jūsu atsauces/priekšlikumus/kritiku un aizrādījumus ;)

Kā pirmo tēmu es nolēmu paņemt visiem (nu gandrīz) sirdij tuvu mūzikas stilu, proti rokenrolu.

Rokenrols

Terminu rokenrols lieto ļoti plašā nozīmē un tā robežas vairs nav tik skaidri noteiktas. Ar šo terminu mēdz apzīmēt pilnīgi atšķirīgus mūzikas žanrus, piemēram, soulmūziku vai smago metālu.

Rock’n’roll” burtiskā tulkojumā no angļu valodas nozīmē šūpoties un griezties. Rokenrols ir amerikāņu izcelsmes improvizēta pāru deja, kas ieguva popularitāti 20.gs. 50-tajos gados. Tā ir deja, kam piemīt ekspresivitāte, dažādi akrobātiskie elementi un nedaudz nevērīga attieksme pret partneri. Šī definīcija var būt piemērota 50-to gadu dejai, bet pavisam nav piemērota mūsdienu akrobātiskam rokenrolam. Galvu reibinošā akrobātika kopumā ar traka ātruma tempu un sarežģītu dejas kompozīciju – tas raksturo mūsdienu rokenrola deju.

Par rokenrola kā mūzikālā žanra dzimšanas dienu daudzi uzskata 1954. gada 12. aprīli. Tā ir diena, kad ASV ekrānos parādījās filma ar Billa Heileja (Bill Haley) dalību un viņa slavenu melodiju “Rock around the clock”. Šīs melodijas skaņās ekrānā skatītāji ieraudzīja deju duetu, tas bija viens no pirmajiem pāru rokenrola paraugdemonstrējumiem. Šo jauno dejas variantu skatoties uz kinoaktieriem sāka dejot visa Amerika, un pēc tam arī Eiropa. Sākot no 50-tajiem gadiem sāka rīkot patstāvīgus deju rokenrola konkursus.

Tradicionālas rokgrupas sastāvā spēlē šādi instrumenti: solo ģitāra, ritma ģitāra, bass ģitāra, bungas (ar daudzajiem izņēmumiem, protams). Rokenrola mūzikā bieži vien tiek izmantoti arī citi instrumenti, piemēram, klavieres vai saksofons.
Raugoties uz to kā uz kultūras fenomenu, roka iespaids uz sabiedrību nav salīdzināms ne ar viena cita mūzikas žanra ietekmi. Tam tiek piedēvēti nopelni gan karu izbeigšanā un miera un tolerances izplatīšanā, gan arī nevainības izkropļošanā un morālā pagrimuma veicināšanā. Rokmūzika aizsākās ASV, no kurienes tā izplatījās pa visu pasauli un attīstījās neskaitāmos apakšžanros.
Rokenrola sirds ir ritms, kas pamatā ir akcentēts boogie woogie blūza ritms. Agrajos 1950. – s gados, solo instruments rokenrola grupās bija saksofons, kuru vēlāk (jau 1950. gadu vidū) nomainīja otra (solo) ģitāra.


Rokenrola mūzikas izcelsme
Rokenrols sāka parādīties, kā atsevišķs mūzikas stils, Amerikā , jau vēlajos 1940. gados. Tas bija daļa no Afro-Amerikāņu kultūras un saucas Ritms un blūzs (Rhythm and Blues – R&B). Tas agrīnajā attīstības stadijā rokenrols bija rokabilijs (rockabilly), kas sevī apvienoja blūza, boogie woogie un džeza elementus ar ietekmi no tradicionālās Amerikas indiāņu folk, gospeļ koru un kantri mūzikas.

1920. – s un 1930. – s gados daudziem baltajiem Amerikas iedzīvotājiem ļoti patika skatīties un klausīties Afro-Amerikāņu džezu un blūzu, balto muzikantu izpildījumā. Tie parasti iebilda pret mūziku, ko spēlēja „melnie” muzikanti, taču balto izpildījumā tā viņiem šķita pieņemama. Daži melni ritm un blūza (rhythm and blues) muzikanti (it sevišķi Louis Džordans (Louis Jordan), the Mills Brothers un The Ink Spots guva ievērojamus panākumus mūzikā, taču par atlīdzību tiem bija tikai nabadzība un neziņa.
Kamēr rokenrola muzikanti rakstīja arvien vairāk sava pašsacerēta materiāla, daudzi balto agrīno rokenrola mūziķu hīti ir bijuši cover versijas uz ritm un blūza (rhythm and blues) vai blūza dziesmām. Blūzs ir ietekmējis roka izpildītājus daudzas desmitgades. 1960. gadu Roberta Džonsona (Robert Johnson) un Skipa Džeimsa (Skip James) ieraksti ļoti stipri ietekmēja arī Britu blūza-rokerus, tādus kā The Yardbirds, Cream, un Led Zeppelin.

1951. gadā Klīvlendā (Ohaio štatā) diskžokejs Alans Frīds (Alan Freed) sāka atskaņot rokenrola mūziku priekš gan baltās, gan melnās auditorijas. Strādājot Klīvlendas WJW radio stacijā, viņš organizēja pirmo rokenrola koncertu, kas saucās "The Moondog Coronation Ball", tas notika 1952. gada 21. martā. Pasākuma apmeklētāji pārsvarā bija Afro-Amerikāņi, taču tas bija tikai sākums. Vēlāk Frīds organizēja daudzus ar rokenrolu saistītus pasākumus, kurus apmeklēja gan baltie, gan melnie, tādējādi pakāpeniski iepazīstinot plašāku publiku ar Afro-Amerikāņu mūzikas stilu daudzveidību.

Daudzi strīdas par to ko tad uzskatīt par pirmo rokenrola ierakstu. Māsa Rosete Tārpe (sister Rosetta Tharpe) ierakstīja savu mūziku 1930. – s un 1940. – s gados un tajā tika iekļauti galvenie elementi, kas tika pielietoti 1950. gadu rokenrolā. Jau 1938. gadā viņa guva panākumus vispieprasītāko dziesmu topos ar tādām gospeļ dziesmām kā „This Train" un "Rock Me", un 1940. – s gados ar "Strange Things Happenin Every Day", "Up Above My Head", un "Down By The Riverside". Vēl viens mūziķis, kas izpildīja rokenrola, blūza un gospeļ mūzikas maisījumu ir bijis Lielais Džo Terners (Big Joe Turner), kura 1939. gada ieraksts "Roll 'em Pete” ir gandrīz vai neatšķirams no 1950. gadu rokenrola.
Rolling Stone žurnāls 2004. gadā argumentēja savu nostāju par to, ka Elvisa Preslija pirmais 1954. gadā ierakstītais singls priekš Memfisa ierakstu studijas Sun Records "That's All Right (Mama)" ir bijis pirmais rokenrola ieraksts. Savukārt Bila Heilija (Bill Haley) vispazīstamākais gabals „Rock Around the Clock” (1954. gads) kļuva par pirmo rokenrola dziesmu, kas ieņēma pirmo vietu Billboards žurnāla topā. Citi pazīstami mūziķi ar agrīnā rokenrola hītiem bija Čaks Berijs (Chuck Berry), Mazais Ričards (Little Richard) un, protams, Elvis Preslijs (Elvis Presley).

Tādu ierakstu ir bijis daudz un strīdi par to, kuru uzskatīt par pirmo nebeidzas vēl joprojām. Taču tas, manuprāt, arī nav tik ļoti svarīgi. Svarīgi ir tas, ka visi šie mūziķi, ir devuši mums jaunu žanru mūzikā ko mēs saucam par rokenrolu, kurā daudzi cilvēki var izpausties līdz pat mūsdienām, par ko viņiem ir milzīgs paldies.

Materiāli no:
:arrow: http://en.wikipedia....i/Rock_and_roll
grāmatas:
:arrow: A Rock n’ Roll History by Jim Dawson.
:arrow: Rock & Roll at 50 by by Dick Clark.
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#2 jurgens

jurgens

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 580 raksti
 • LocationJelgava

Pievienots 29 December 2006 - 06:39 PM

Vāāh, ku laba ideja! Šitais tiešām būtu interesanti un noderīgi.
 • 0

#3 Andis

Andis

  Gitaristiem.lv

 • Validating
 • 2235 raksti

Pievienots 29 December 2006 - 06:39 PM

Labi pastrādāts, noderēs. Tā turpināt!
 • 0

#4 parrymason

parrymason

  THE STAR

 • Members
 • 1238 raksti
 • LocationRīga

Pievienots 29 December 2006 - 07:14 PM

Kad vajadzēs par progrock, pasauciet mani :unibrow:
 • 0
nasty prisms, good Sir!!!

#5 janosheks

janosheks

  Gitaristiem.lv

 • Members
 • 348 raksti
 • LocationJūrmala

Pievienots 29 December 2006 - 10:51 PM

tad var netikai par mūzikas žanru vēsturi , bet arī mūzikas instrumentu vēsturi. varbūt kādam ir kāds rakstiņš aizķēries....
 • 0
Huanita banana

#6 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 29 December 2006 - 10:59 PM

tad var netikai par mūzikas žanru vēsturi , bet arī mūzikas instrumentu vēsturi. varbūt kādam ir kāds rakstiņš aizķēries....


Ne jau visu uzreiz... :)
Viss būs ar laiku, ja tam būs jūsu atbalsts protams... :unibrow:
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#7 janosheks

janosheks

  Gitaristiem.lv

 • Members
 • 348 raksti
 • LocationJūrmala

Pievienots 29 December 2006 - 11:30 PM

Ne jau visu uzreiz... :)
Viss būs ar laiku, ja tam būs jūsu atbalsts protams... :unibrow:

Tad jātaisa aptauja - balsošana :idea: :)
 • 0
Huanita banana

#8 Muudziite

Muudziite

  Gitaristiem.lv

 • Members
 • 867 raksti
 • LocationĀgenskalna priedes

Pievienots 30 December 2006 - 12:32 AM

Janošeka ideju atbalstu.
Te vienā tēmā viens bija ieminējies, nez kā tās ģitāras vispār radās un tā (kāds vēl izspļāva ģeniālu ideju par aborigēniem, kas liānas uz pagales strinkšķināja), un tad man gribējās iztulkot vienu gabalu no grāmatas par stīgu instrumentu vēsturi un ģitāru attīstību, bet noslinkojos. Te tam tiešām varētu būt vieta.

Tikai atzīšos, ka man šis raksts par rokenrolu likās drusku par garu. Varbūt rīt saņemšos izlasīt arī tālāk par pirmo rindkopu :paranoid: Mani vienkārši tik gari gabali mazliet biedē.. Nevaru iesākt.
 • 0

#9 Chazz

Chazz

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 940 raksti
 • LocationRīga

Pievienots 30 December 2006 - 02:14 AM

Negribās jau rakstīt tādu pašu komentāru, kādu jau ir daudz, bet šoreiz laikam atbalstīt, nevis paklusēt, ir pareizā izvēle :)

Raksts ir labs, paldies par to! Pilnīgi atbalstu domu par šādiem rakstiem un gaidu vēl tādus! :)
 • 0

#10 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 30 December 2006 - 11:56 AM

Piedāvāju Jums pašiem izvēlēties par ko būs nākamais raksts... :unibrow:
(varam uztaisīt aptauju vai arī varat izteikt savus novēlējumus šajā topikā).

Īstenībā pats domāju ka pirmo rakstu būtu jāuzraksta tieši par ģitāru (kā par muzikālo instrumentu), par tās vēsturi, attīstību utt.. :\
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#11 Muudziite

Muudziite

  Gitaristiem.lv

 • Members
 • 867 raksti
 • LocationĀgenskalna priedes

Pievienots 30 December 2006 - 12:55 PM

Nu sarunājši. Tad otro rakstu gaidām par ģitāras vēsturi un attīstību :)
 • 0

#12 Traksaule

Traksaule

  Advanced Member

 • Members
 • PipPipPip
 • 44 raksti
 • LocationRīga

Pievienots 30 December 2006 - 02:34 PM

Hē, laba ideja :) Man pat rodas idejas par rakstiem :)
 • 0
I do not know why you don`t know...

#13 petrush

petrush

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 622 raksti
 • Locationāgenskalna valsts

Pievienots 30 December 2006 - 03:20 PM

es 11.klasee taisiiju zpd par roka stiliem, to attiistiibu. :)
buus jaapaskataas, tur, ko esmu sarakstiijis - varbuut iemetiishu kko sheit arii :)
 • 0
jaunība bez vecuma un dzīve bez nāves

#14 Traksaule

Traksaule

  Advanced Member

 • Members
 • PipPipPip
 • 44 raksti
 • LocationRīga

Pievienots 30 December 2006 - 03:24 PM

Um, es savukaŗt atceros, ka 9.kl eksāmenā runāju par alternatīvo subkultūru un mūzikas stilu attīstību :)
 • 0
I do not know why you don`t know...

#15 arturs

arturs

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1389 raksti
 • LocationRīga

Pievienots 30 December 2006 - 03:34 PM

Sausais atlikums:

Ja Jums ir gatavs raksts publicēšanai, sūtiet kādam no mums - man, mp3 vai fresh un visticamāk ievietosim kā lipekli. Domājams, ka nav ko taisīt aptaujas. Ja Tevi kaut kas interesē - uzroc, izpēti, uzraksti un iepazīstini ar to arī citus. Domāju, ka tā.
 • 0

#16 Renāte

Renāte

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 667 raksti
 • LocationMālpils, Valmiera

Pievienots 30 December 2006 - 06:43 PM

Ideja laba... :]
 • 0
Let it snow..

#17 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 30 December 2006 - 10:05 PM

Sausais atlikums:

Ja Jums ir gatavs raksts publicēšanai, sūtiet kādam no mums - man, mp3 vai fresh un visticamāk ievietosim kā lipekli. Domājams, ka nav ko taisīt aptaujas. Ja Tevi kaut kas interesē - uzroc, izpēti, uzraksti un iepazīstini ar to arī citus. Domāju, ka tā.


Tieši tā, ja ir kāds interesants materiāls, tad varat sūtīt mums caur PM (private message), vai arī uz e-mail, jo citādāk būs haoss forumā. :retard:

Uzreiz varu pateikt, ka mēs neapsolam to, ka katrs raksts tiks publicēts, taču mēģināsim to izmantot (atkarībā no materiāla "vērtības" un lietderības). :smirk:
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#18 Andis

Andis

  Gitaristiem.lv

 • Validating
 • 2235 raksti

Pievienots 31 December 2006 - 04:56 PM

Uzreiz varu pateikt, ka mēs neapsolam to, ka katrs raksts tiks publicēts, taču mēģināsim to izmantot (atkarībā no materiāla "vērtības" un lietderības). :smirk:


Palūgšu precizēt. Ja es esmu veltījis zināmas pūles lai iztulkotu un sagatavotu rakstuar domu ka tas tiks publicēts šajā forumā, un tu saki ka tas var tikt izmantots citādi, tad gribu zināt kā un kur. Man negribētos ka kāds no visnotaļ cienījamajiem šī foruma vilcējiem būvētu savu imidžu izmantojot piemēram manu darbu. Skaidrībai jābūt.
 • 0

#19 arturs

arturs

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1389 raksti
 • LocationRīga

Pievienots 31 December 2006 - 05:15 PM

Palūgšu precizēt. Ja es esmu veltījis zināmas pūles lai iztulkotu un sagatavotu rakstuar domu ka tas tiks publicēts šajā forumā, un tu saki ka tas var tikt izmantots citādi, tad gribu zināt kā un kur. Man negribētos ka kāds no visnotaļ cienījamajiem šī foruma vilcējiem būvētu savu imidžu izmantojot piemēram manu darbu. Skaidrībai jābūt.


Tā nenotiks. Ja būsi iesūtījis savu darbu, tad atsauce uz Tevi būs pilnīgi noteikti. Arī tad, ja būsim izmantojuši kkur citur kaut tikai atsevišķas lietas (piemēram kādā citā rakstā utt.). Bet, atklāti sakot, ja darbs būs spēcīgs un saturīgs, tad nav nekādu runu par to - publicēsim pilnā veidā ar autora vārdu. Tas bija vairāk domāts gadījumos, ja raksts ir pašvaks un viens pats īsti neder publicēšanai.
 • 0

#20 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 31 December 2006 - 08:01 PM

Uzreiz varu pateikt, ka mēs neapsolam to, ka katrs raksts tiks publicēts, taču mēģināsim to izmantot (atkarībā no materiāla "vērtības" un lietderības). :smirk:


Palūgšu precizēt. Ja es esmu veltījis zināmas pūles lai iztulkotu un sagatavotu rakstuar domu ka tas tiks publicēts šajā forumā, un tu saki ka tas var tikt izmantots citādi, tad gribu zināt kā un kur.


Ja raksts tiešām tiek speciāli gatavots priekš šī fouma un tas ir kvalitatīvs (nav vienkārši pārkopēts no kaut kurienes un apvieno sevī informāciju no dažādiem avotiem vai arī ir tīri tavs garadarbs), tad tas noteikti tiks ievietots šeit. Ja iesūtītais materiāls tiks kaut kur izmanotots, tad tikai šeit un nekur citur un ar visām atsaucēm uz autoru...

Man negribētos ka kāds no visnotaļ cienījamajiem šī foruma vilcējiem būvētu savu imidžu izmantojot piemēram manu darbu. Skaidrībai jābūt.


Man jau sveša nevajag, ja man vajadzēs, es pats urakstīšu... :twisted:
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------
0 Lietotāji(s) lasa šo tēmu

0 biedri(s), 0 viesi(s), 0 anonīmi(s) lietotāji(s)