Pālekt uz saturu


Bilde

Chuck Berry


 • Please log in to reply
10 atbildes uz šo tēmu

#1 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 05 January 2007 - 08:03 PM

Sveicināti foruma iemītnieki!
Te būs nākamais raksts par vienu no ievērojamākajiem rokenrola mūziķiem un izcilu ģitāristu, kas ietekmēja daudzas rokenrola paaudzes – Čaku Beriju.
Rakstā tiks apskatīta šī mūziķa biogrāfija, kā arī mazliet - viņa spēlēšanas stils. Raksts tiks papildināts ar dažiem piemēriem, kas visvairāk raksturo Čaka Berija spēlēšanas stilu.


Ja rokenrolam ir vārds, tad tas ir Čaks Berijs. Muzikālās frāzes ko viņš iespēlēja kļuva par plaši izplatītām monētām, ko ģitāristi visā pasaulē izdala publikai vēl joprojām. Viņa mūzikas un tekstu vienkāršais skaistums iedvesmoja daudzas grupas, sākot no Rolling Stones un tālāk. Taču pateicoties drūzmai atdarinātāju, Berijs kļuva par gandrīz vai par mītisku elku, kuru visi pazīst, bet reti kurš prot novērtēt pa īstam.

Čaka Berija mūzika apsteidza savu laiku. Viņu ciena arī mūsdienās par to, ka viņš patiešām prot izklaidēt cilvēkus. Berijs guva panākumus vērojot auditorijas reakciju un attiecīgi spēlējot, augstāk par visu vērtējot viņa klausītāju prieku. Šo iemeslu dēļ tādas melodijas kā "Johnny B. Goode," "Maybellene" un "Memphis" ir kļuvušas par himnām integrētai amerikāņu jaunatnei un popkultūrai. Berijs ir kļuvis par elku, kas nodibināja rokenrolu kā mūzikas stilu un savienoja dziesmā melno un balto pasauli.

Čārlzs Edvards Andersons Berijs ir dzimis Sentluisā (St. Louis) 1926. gada 18. oktobrī reliģiozā ģimenē ar stingriem noteikumiem. Viņš spēlēja pagalmā ar saviem vienaudžiem un dziedāja gospeļ korī baptistu baznīcā. Daudz kas no dzīves iespaidoja viņa muzikālo stilu. 15 gadu vecumā viņš pirmo reizi paņēma rokās četrstīgu tenor-ģitāru un ātri iemācījās spēlēt „trīsakordu” blūzu. Ļoti drīz ar pašmācību grāmatu un gadījuma stundām no vietējiem ģitāristiem, Berijs iemācījās pietiekoši daudz akordu, lai pēc dzirdes atkost meldiņus ko atskaņoja vietēja radiostacija. Viņš līdzinājās uz sava elka Neta Kinga Koula (Nat King Cole) gludenu vokālo dzidrumu, tai pašā laikā spēlējot blūza dziesmas no Votersa (Muddy Waters) repertuāra. Savai pirmajai uzstāšanas reizei, Berijs ir izvēlējies izpildīt Džeja Makšanna (Jay McShann) dziesmu "Confessin' the Blues”. Tas bija vēl skolas gados mācekļu muzikālā priekšnesumā, kad blūzs bija jau salīdzinoši populārs, bet uzskatīts ne visai piemērots šādam pasākumam. Viņš dabūja vētrainus aplausus par savu pārdrošu izvēli, un kopš tā laika Berijam bija lemts būt uz skatuves.

1952. gadā 26 gadu vecumā Berijs beidzot izgāja plašākā auditorijā dziedātāja un ģitārista lomā, kā viens no trijiem grupas dalībniekiem, kuri spēlēja visdažādākos stilos, sākot no Čaka elka - Maddi Votersa (Muddy Waters) vienkāršu Čikāgas blūzu un beidzot ar „klab-blūzu” no Amerikas rietumpiekrastes, ko izpildīja Nets Kings Kouls un Harrija Belafonte (Harry Belafonte) Karību motīviem. Drīz vien Berijs kļuva par piānista Džoni Džonsona populārās instrumentālās grupas līderu, ar kuru sniedza satriecošu koncertu elitārā klubā „Cosmopolitan”. Ap 1955. gadu Berijs ir kļuvis par vienu no labākajiem Sentluisa klubu skatuvē. Taču neskatoties uz zināmiem panākumiem mūzikā, Berijs joprojām strādāja pilnu darbadienu fabrikā, lai nodrošināt sievu un bērnus.

1955. gadā Berijs dodas uz Čikāgu, kur nokļūst uz Maddi Votersa (Muddy Waters) uzstāšanos vienā no klubos. Pēc koncerta Čaks Berijs piegāja pie Maddi un pajautāja pie kā viņam vērsties, lai ierakstītu savas dziesmas. Voters aizsūtīja viņu pie Leonārda Čessa (Leonard Chess), viena no vadošajiem blūza leibla "Chess Records” īpašniekiem. Čess piekritis noklausīties Berija demo - ierakstu pēc nedēļās. Berijs pirms tam vēl nebija ierakstījis nevienu dziesmu, taču atgriezās uz mājām un uz ātro sakomponēja dažus tekstus un aranžējumus un ierakstīja to visu ar savu trio, uz septiņdesmit deviņu dolāru vērta magnetofona. Kad viņš atbrauca atpakaļ pie Čessa uz Čikāgu, viņam līdzi bija četras dziesmas: lēnais blūzs „Wee Wee Hours” un trīs meldiņi ar kantri piegaršu - "You Can't Catch Me" "Thirty Days" un "Ida Red". Čessam vislabāk patika pēdēja dziesmiņa, ko vēlāk pārdēvēja par "Maybellene".

Noslēdzot līgumu, Berijs atgriezās uz Sentluisu, pie savas parastās dzīves, taču tā kardināli izmainījās kad viņa ierakstīta dziesma „Maybellene” kļuva par nacionālo hītu un ieņēma piekto vietu pop-čartos. Dažu gadu laikā pēc „Maybellene” panākumiem, Čaka Berija ierakstītās dziesmas par pusaudžu mīlestību un dzīvi, gandrīz visu laiku tika iekļautas hītu topos. Viens pēc otra sekoja hīti "Roll Over Beethoven", "School Days", "Rock and Roll Music", "Sweet Little Sixteen", "Johnny B. Goode", "Carol", "Back in the USA" un citas dziesmas.
Kad Berijs kļuva par pieprasītu mūziķi, viņš atlaida savu menedžeri un pats kārtoja savas darīšanas, tāpat viņš arī tika vaļā no savas akompanējošās grupas un sāka strādāt solo. Dzimtajā Sentluisā viņš sāka uzpirkt nekustāmos īpašumus, atvēra savu nakts klubu un uzcēla Berija-parku ģimenes izklaidei. 50. gadu beigās viņa lietas gāja teicami.

Kaut gan rokenrols apvienoja rases, diskriminācija joprojām ir bijusi skarbās realitātes sastāvdaļa. 1959. gada decembrī Berijs nonāca konfliktā ar likumu, kad viņš uzaicināja 14 gadīgu oficianti, kuru viņš satika vienā no savos koncertos, strādāt sava kluba biļešu kasē. Pēc tiesas prāvas ar stipru rasisma piegaršu, viņš tika apsūdzēts par to, ka „izveda nepilngadīgu aiz štata robežām amorālos nolūkos”.
Līdz ar brīvību viņam atņēma iespēju uzstāties un ierakstīties, taču ne sacerēt dziesmas. Izejot no cietuma 1963. gadā, Berijs bez jūtamiem zaudējumiem atjaunoja savu mūziķa karjeru. Kaut arī viņš saņēma lielākus honorārus, tas notika tikai pateicoties viņa vecajiem hītiem. 1972. gadā viņa jaunais hīts "My Ding-a-Ling" kļuva par Berija vienīgu ierakstu, kas sasniedza pirmo vietu čartos, taču šie panākumi nebija ilglaicīgi.

Neskatoties uz pārtraukumiem ierakstos un koncertos, Čaka Berija ietekme uz nākamajām rokenrola muzikantu paaudzēm, no „Beatles” un „Rolling Stones” līdz Brjūsa Sprinngstina (Bruce Springsteen), ir bijusi visai ievērojama.
1986. gadā Čaka Berija vārds tika iekļauts gan rokenrola, gan dzejnieku un komponistu Slavas zālē. Savukārt viņa ieraksts „Johnny B. Goode” tika aizsūtīts pāri Saules sistēmas robežām, kosmiskajā kuģī „Voyager” – kā cilvēciska gara darba viens no piemēriem.

Stils un spēles paņēmieni

Protams, Čaks Berijs neizgudroja rokenrolu, taču viņš nepārprotami izdarīja milzīgu ieguldījumu tās attīstībā. Līdzīgi Elvisam, viņš jauca blūzu ar kantri, izveidojot jauno mūzikas stilu, kas vairs nebija melns vai balts, tas bija vienkārši amerikānisks.

Lielisks piemērs tādam sajaukumam ir „Maybellene”. Berijs spēlē kantri ritmu (skat. figure 1), bet Villijs Diksons (Willy Dickson) „plaukšķina” pa kontrabasa stīgām.

Daudzos ierakstos, tai skaitā arī uz „Johnny B. Goode”, draiva pilna Berija ģitāra izpilda spēlē solo vai ritmu ar astotdaļām, bet tai pašā laikā ritma sekcija spēlēja „punktēto” svinga (swing) ritmu, kas rada neiedomājamu efektu.
Viena no Čaka Berija solo īpatnībām ir t.s. dabl-stopu (double-stop) izmantošana (divu nošu intervāls). Šo īpatnību viņš ieguva no tādiem slaida ģitāristiem kā Maddi Voters (Muddy Woters) un Elmors Džeimss (Elmore James), kā arī imitējot sava taustiņspēlētāja Džona Džonsona (John Johnson) partijas, kurš spēlēja ar akordiem augstākajā reģistrā, lai pārspēt ritma-sekciju.
Otrais piemērs ir tercu frāze (figure 2), līdzīgi kā Berijs spēlēja savā "Thirty Days" un "Brown Eyed Handsome Man". Visas notis uz pirmās stīgas veido melodisku līniju, bet notis uz otrās stīgas pievieno tai harmoniju. Visi dabl-stopi izrādās to akordu notis, uz kurām tie tiek spēlēti. Visa frāze tiek izpildīta ar ātrajiem atkārtotiem mediatora sitieniem (uz augšu – uz leju), veidojot tādu kā tremolo efektu.

Vispazīstamākā Čaka Berija frāze ir „Johnny B. Goode” dziesmas ievads, ko viņš izmantoja daudzās citās dziesmās. Tas pilnībā nebija Berija izgudrojums, viņš, kā daudzu stilu lietpratējs, pārņēma to ideju no citiem mūziķiem un attīstīja to. Trešais piemērs ir šīs frāzes tipisks variants, ko izpilda „Johnny B. Goode” dziesmas pirmajās sešās taktīs (figurē 3).

Tāds ir Čaks Berijs, nepārprotami viena no ietekmīgākajām figūrām un viens no rokenrola mūzikas pionieriem. Viņam piemīta īpašais talants, kas izpaudās gan viņa dziesmu tekstos, gan mūzikā, gan izpildījumā. Džons Lenons vienreiz teica tā „Ja jūs mēģināsiet dot rokenrolam citu vārdu, tad tas vārds būs Čaks Berijs”.


Materiāls tulkots no:
:arrow: http://www.chuckberr...m/about/bio.htm - Chuck Berry official web-site. Copyright Chuck Berry c/o CMG Worldwide
:arrow: http://www.guitars.ru/05/info.php?z953 – Chuck Berry

Tulkoja - mp3

Piesaistītie faili(s)


 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#2 janosheks

janosheks

  Gitaristiem.lv

 • Members
 • 348 raksti
 • LocationJūrmala

Pievienots 05 January 2007 - 09:02 PM

paldies par rakstu! Iespaidīgi un izglītojoši. ;)
 • 0
Huanita banana

#3 Chazz

Chazz

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 940 raksti
 • LocationRīga

Pievienots 05 January 2007 - 10:50 PM

Paldies! Interesants raksts. Vienīgi varēji pieminēt AC/DC, jo, kā reiz izteicās kāds no viņiem (laikam Anguss), visa AC/DC mūzika ir Čaka Berija klišeju atspēlēšana, un kustības jau arī daudzas Anguss ir nospēris no Čaka. Tas tā - vēl kāds liels ieguldījums no Čaka Berija puses mūzikas attīstībā ;)
 • 0

#4 Renāte

Renāte

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 667 raksti
 • LocationMālpils, Valmiera

Pievienots 06 January 2007 - 04:02 PM

Oooo, cik labs raksts... Bija interesanti palasīt... :]
 • 0
Let it snow..

#5 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 06 January 2007 - 06:50 PM

Paldies! Interesants raksts. Vienīgi varēji pieminēt AC/DC, jo, kā reiz izteicās kāds no viņiem (laikam Anguss), visa AC/DC mūzika ir Čaka Berija klišeju atspēlēšana, un kustības jau arī daudzas Anguss ir nospēris no Čaka. Tas tā - vēl kāds liels ieguldījums no Čaka Berija puses mūzikas attīstībā ;)


Varbūt ne nospēris, bet pārņēmis un attīstījis dažas idejas :))
Bet manuprāt, tas jau nav nekas neparasts vai slikts... Berijs bija, ir un paliks par vienu no pirmajiem īstiem rokenrola mūziķiem, no kuriem rokenrols faktiski ir sācies...
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#6 spriizha

spriizha

  Ģitāras griezējs

 • Members
 • 362 raksti

Pievienots 06 January 2007 - 08:00 PM

mp3 raksts jau smuks. tieshaam vieniigais garais raksts ko izlasiju liidz galam.
 • 0
Lucky. Lucky Mike.

#7 pundurs

pundurs

  Gitaristiem.lv

 • Members
 • 722 raksti
 • LocationRīga

Pievienots 16 January 2007 - 11:02 PM

Vēl man jautājums tāds pusofftopic - vai ir iespējams gatavot pašam savus rakstus, nu cik nu tas būtu ieguldījums g.lv un cerēt, ka tie tiks pielipināti?
 • 0
Kiss Of The Dolls stīgplēsis.

Rakstu visādas muļķības savā Twitter (@pundurs) un blogā pundurs.com

#8 Andis

Andis

  Gitaristiem.lv

 • Validating
 • 2235 raksti

Pievienots 16 January 2007 - 11:06 PM

Vēl man jautājums tāds pusofftopic - vai ir iespējams gatavot pašam savus rakstus, nu cik nu tas būtu ieguldījums g.lv un cerēt, ka tie tiks pielipināti?


Atbildīgie par šo vietu stāsta ka cerēt var un ne bez pamata, tā ka karogu rokā un uz prekšu!
 • 0

#9 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 16 January 2007 - 11:40 PM

Vēl man jautājums tāds pusofftopic - vai ir iespējams gatavot pašam savus rakstus, nu cik nu tas būtu ieguldījums g.lv un cerēt, ka tie tiks pielipināti?


Palasi šito diskusiju... tur beigās ir atbilde uz tavu jautājumu.. ;)

http://www.gitaristi...php?p=7948#7948
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#10 pundurs

pundurs

  Gitaristiem.lv

 • Members
 • 722 raksti
 • LocationRīga

Pievienots 17 January 2007 - 12:07 AM

Nja, tā kā esmu apslimis, tad no manīm samērā trulus gājienus var sagaidīt :)

Raksts jau i gatavs 60 %, bet nu tā kā jau ir diezgan vēls, pabeigšu rīt.
 • 0
Kiss Of The Dolls stīgplēsis.

Rakstu visādas muļķības savā Twitter (@pundurs) un blogā pundurs.com

#11 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 17 January 2007 - 12:14 AM

Nja, tā kā esmu apslimis, tad no manīm samērā trulus gājienus var sagaidīt :)

Raksts jau i gatavs 60 %, bet nu tā kā jau ir diezgan vēls, pabeigšu rīt.


OK. Kad pabeigsi vari drošī sūtīt man uz e-mailu (to prasi caur PM).
;)
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------
0 Lietotāji(s) lasa šo tēmu

0 biedri(s), 0 viesi(s), 0 anonīmi(s) lietotāji(s)