Pālekt uz saturu

Bilde

Ričijs Blekmors (Ritchie Blackmore)

• Please log in to reply
15 atbildes uz šo tēmu

#1 mp3

mp3

Gitaristiem.lv Komanda

• Moderators
  • 1414 raksti
  • LocationRiga

Pievienots 16 January 2007 - 07:28 PM

Tātad uzreiz ķeršos pie lietas. Šodienas raksts būs veltīts Ričijam Blekmoram un viņa mūzikālai dzīvei tādos projektos kā Deep Purple un Rainbow.
Ričijs Blekmors ieņem ievērojamu vietu britu rok-ģitāristu panteonā līdz ar tādiem slaveniem ģitāristiem kā Džefs Beks (Jeff Beck), Eriks Kleptons (Eric Clapton), Pīters Grīns (Peter Green) u.c.
Niknie vibrato, saldie un tai pat laikā spēcīgi solo, kā arī blūza un klasiskās ģitarspēles paņēmienu neatkārtojama kombinācija… tās ir tika dažas īpašības no Ričija Blekmora stila.

Ričijs Blekmors (Ritchie Blackmore)

Ričards Hjū Blekmors (Richard Hugh Blackmore) – angļu ģitārists, kas dzimis 1945. gada 14. aprīlī. Viņš ir bijis Deep Purple un Rainbow grupu dibinātājs un uz doto brīdi viņš spēlē Blackmore’s Night projekta ietvaros.

Blekmors ir dzimis Anglijā, nelielā pilsētiņā, kas saucas Veston-super-Mēr (Weston-super-Mare). Kad viņam bija divi gadi viņa ģimene pārcēlās uz Hestonu (Heston), Midleseksā. 11 gadu vecumā viņš tika pie savas pirmās ģitāras, ko viņam nopirka tēvs. Ričijs atceras ka tēvs to izdarīja ar vienu nosacījumu:

„Viņš teica ka ja es gribu spēlēt uz šitā verķa, tad man būs jāatrod kādu, kas mani iemācīs normāli spēlēt, vai arī viņš sašķaidīs to pret manu galvu. Tāpēc es arī sāku iet pie klasiskās ģitāras skolotāja, un tas man tiešām ļoti palīdzēja, es iemācījos pareizi turēt instrumentu, pareizi izmantot savus pirkstus un tamlīdzīgas lietas.”

Blekmora kā ģitārista agrīno attīstību iespaidoja tādi rokenrola mūziķi kā Henks Marvins (Hank Marvin) un Klifs Gallaps (Cliff Gallup), kā arī vēlāk Čets Atkins (Chet Atkins).
Blekmora spēlētprasme pakāpeniski pilnveidojās un jau 1960. gadu sākumā viņš sāka darboties kā sesiju ģitārists vairākās grupās. Viņš ir bijis arī The Outlaws grupas sastāvā, no kuras aizejot kopā ar savu draugu Jonu Lordu (Jon Lord) viņi arī izdomāja izveidot leģendāro hard-roka grupu Deep Purple.

Pirmie Deep Purple gadi (1968. - 1975.)
Tātad 1968. gadā, Blekmors kopā ar vokālistu Rodu Evansu (Rod Evans), basģitāristu Niku Simperu (Nick Simper), taustiņnieku Jonu Lordu (Jon Lord) un bundzinieku Janu Peijsi (Ian Paice) izveidoja grupu Deep Purple.
Jauna grupa ļoti ātri ieguva popularitāti ar Džo Sausa (Joe South) dziesmas remeiku, kas saucās „Hush”. Vēlāk Rods Evans un Niks Simpers tika nomainīti pret jaunu vokālistu Janu Gillanu (Ian Gillan) un jaunu basģitāristu Rodžeru Gloveru (Rodger Glover) no bijušās Episode Six komandas. Šādā sastāvā arī tika ierakstīts pirmais studijas albūms „In Rock”, kas, manuprāt, arī ir viens no veiksmīgākajiem šīs grupas albūmiem. Tajā albūmā varēja sajust grupas mūzikas stila novirzi uz hard-roka pusi. Šajā albūmā iegāja tādi nemirstoši hīti, kā „Speed King" un "Child In Time", kas uz visiem laikiem palika grupas dzīvo koncertu programmā.
Nākošais albums, kas saucās „Fireball” tika ierakstīts līdzīga hard-roka stilā.

Kas attiecas uz Deep Purple visslavenāko albūmu „Machine Head”, tas tika ierakstīts uz Rolling Stones grupas mobilajā studijā Montro (Montreux) vietiņā Šveicē. Sākumā grupa plānoja ierakstīties vienā no kazino, kas atradās pilsētā, taču naktī pirms ieraksta tur notika Frenka Zappas (Frank Zappa) koncerts, kura laikā viens no faniem izšāva signālraķeti tieši ēkas bambusa griestos. Tam sekoja milzīgs ugunsgrēks un kazino nodega līdz pamatiem. Visa šī traģēdija ir pilnībā „dokumentēta” dzismas tekstā, kas ir kļuvusi par Deep Purple vēsturisku himnu – „Smoke on the water” („Dūmi virs ūdens”). Dziesma sākas ar vienkāršu Blekmora rifu, ko daudzi uzskata par visatpazīstāmāku hard-roka rifu visā vēsturē.
Citas dziesmas no šī paša albūma "Space Truckin'", "Highway Star" un "Lazy", kā arī dzīvo koncertu ieraksti no Japānas – Live in Japan – ir nostiprinājuši Deep Purple reputāciju kā vienas no populārākās hard-roka grupas pasaulē.
1973. gadā no Deep Purple aizgāja Jans Gillans un Rodžers Glovers, kurus aizstāja ar basģitāristu Glenu Hjudžesu (Glenn Hughes) un pavisam nepazīstamu jaunu dziedātāju Deividu Koverdeilu (David Coverdale). Jaunajā sastāva arī tika ierakstīts grupas nākamais albūms – „Burn”.
Pēc otrā albūma, ko ierakstīja Deep Purple jaunais sastāvs („Stormbringer”), un kas bija ļoti neveiksmīgs un tika plaši kritizēts no fanu un kritiķu puses, Blekmors izstājās no Deep Purple un uzsāk jaunu projektu, kas saucās Rainbow.

Pirmie Rainbow gadi (1975. – 1984.)
Rainbow sastāvā (neskaitot pašu Blekmoru) bija vokālists Ronnijs Džeims Dio (Ronnie James Dio), basģitārists Kreigs Grubers (Craig Gruber), bundzinieks Gerijs Driskols (Gery Driscoll) un taustiņnieks Mikijs Lī Soulī (Micky Lee Soule).
Jaunas grupas pirmais albūms iznāca 1975. gadā un saucas „Man on the Silver Mountain”. Rainbow mūzika atšķirās no Deep Purple mūzikas. Tajā bija vairāk jūtams iespaids no klasiskās mūzikas un Ronnijs Džeims Dio rakstīja tekstus pārsvarā par viduslaiku tēmām. Pēc neilga laika posma, kad šīs albūms nāca pasaulē, Blekmors atlaida visus izņemot Dio un pieņēma jaunu bundzinieku Kozi Pauelu (Cozy Powell), kurš pirms tam spēlēja Džeffa Beka (Jeff Beck) grupā, un basģitāristu Džimmiju Beinu (Jimmy Bain), kā arī taustiņnieku Toniju Keriju (Tony Carey). Šīs sastāvs arī ierakstīja albūmu „Rainbow Rising”.
Nākamajam albūmam, kas saucas „Long Live Rock’n’Roll” Blekmors atstāja Pauelu un Dio un nomainīja pārējus muzikantus. Blekmoram bija grūtības ar basģitārista atrašanu un tāpēc visās dziesmās (izņemot „Gates of Babylon”, “Kill the King”, un “Sensitive To Light”) šajā albūmā basa partijas viņš iespēlēja pats. Pēc šī albūma iznākšanas un tam veltīta pasaules koncertu turneja, Dio aiziet no Rainbow kā iemeslu minot „dažādas nesaskaņas mūzikas jautājumos”.
Tā pastāvīgi mainot grupas sastāvu Rainbow ierakstīja vēl dažus albūmus un sniedza koncertus lielākajos pasaules skatuvēs, līdz tam laikam, kad 1980. gadu sākumā gaisā sāka lidināties baumas par Deep Purple atkalapvienošanos.

Otrie Deep Purple gadi (1984. – 1994.)
1984. gada aprīlī BBC radio Friday Rock šovā paziņoja par to, ka Deep Purple vecais sastāvs (Blekmors, Gillans, Glovers, Lords un Peisijs) atkal kopā un strādā pie jauna materiāla ierakstiem. Atkal apvienotās Deep Purple grupas albūms nāca klājā 1984. gadā un saucas „Perfect Strangers”. Tam sekoja arī pasaules tūre, kas kļuva par šīs grupas visienesīgāko tūri tās vēsturē.
Taču par spīti visiem panākumiem, 1989. gadā Jans Gillans izstājās no Deep Purple kolektīva, sakarā ar dziļām domstarpībām ar Blekmoru. Viņa vietu ieņēma viens no bijušajiem Rainbow vokālistiem Džo Linns Terners (Joe Lynn Turner). Šāda sastāvā arī tika ierakstīts nākamais grupas albūms, kas saucās "Slaves & Masters" (1990. gads). Fanu un mūzikas kritiķu vidū nebija vienprātības kad lieta nonāca par šī albūma apspriešanu. Blekmors un viņa grupas biedri bija vīlušies gan albūmā, gan turnejā, kas sekoja šim albūmam.
Jons Lord un Jans Peisijs bija pārliecināti, ka grupai ir vajadzīgs tieši Jans Gillans jaunā frontmena vietā, tāpēc pēc turnejas beigām Terners tika atlaists un Gillans pieņēma Blekmora piedāvājumu atkal iesaistīties Deep Purple darbībā. 1993. gadā iznāca grupas albums „The Battle Rages”. Albūma atbalsta turneja laikā Blekmora un Gillana domstarpības sasniedza savu karstāko punktu un Blekmors izstājās no Deep Purple uz visiem laikiem. Viņa pēdējais koncerts grupas sastāvā notika Helsinkos (Somijā) 1993. gada 17. novembrī.
Interesanti, ka grupas turneja nebeidzās ar koncertu Helsinkos. Deep Purple bija jāspēlē vēl Japānā un tā kā Blekmors aizgāja no grupas pirms turnejas beigām grupai bija steidzami jāatrod labu ģitāristu, kas varētu tā uzreiz aizstāta Blekmoru. Par Deep Purple ģitāristu uz neilgu laiku kļuva Joe Satriani. Pēc visiem koncertiem ko viņš nospēlēja ar Deep Purple (un kuri izrādījās ļoti veiksmīgi) viņam piedāvāja palikt grupā, taču viņa kontrakti ar Sony neatļāva viņam to izdarīt.

Otrie Rainbow gadi (1994. – 1997.)
1993. gadā Blekmors atkal savāca Rainbow ar vokālistu Dūgiju Vaitu (Doogie White). Grupa izdzīvoja līdz 1997. gadam un izlaida albūmu ar nosaukumu „Stranger in US”.

1997. gadā Blekmors kopā ar savu sievu Kendisu Naitu (Candice Night) izveidoja Renesanses-stila muzikālo ansambli, kurā Blekmors spēle līdz pat šai dienai.

Materiāls tulkots no:
:arrow: http://en.wikipedia....tchie_Blackmore
:arrow: http://www.blackmore...itchie_bio.html
:arrow: http://www.guitars.ru/05/info.php?z930

Tulkoja – mp3

Piesaistītie faili(s)

• 0
------------------------------------------------------------------
whatever

#2 Renāte

Renāte

Vietēja mēroga zvaigzne

• Members
  • 667 raksti
  • LocationMālpils, Valmiera

Pievienots 16 January 2007 - 08:48 PM

Interesanti un visnotaļ noderīgi... Kāds tiešām cenšas, jo darbs šo pārtulkot nav no tiem mazākajiem... paldies... :]
  • 0
Let it snow..

#3 pundurs

pundurs

Gitaristiem.lv

• Members
  • 722 raksti
  • LocationRīga

Pievienots 16 January 2007 - 09:59 PM

Paldies, mp3 ;)
  • 0
Kiss Of The Dolls stīgplēsis.

Rakstu visādas muļķības savā Twitter (@pundurs) un blogā pundurs.com

#4 Andis

Andis

Gitaristiem.lv

• Validating
  • 2235 raksti

Pievienots 16 January 2007 - 11:04 PM

Piebildīšu ka pašam Blakmoram "Smoke on the water" rifs nepatīk. Varbūt vairs nepatīk :D
  • 0

#5 arturs

arturs

Gitaristiem.lv Komanda

• Moderators
  • 1389 raksti
  • LocationRīga

Pievienots 16 January 2007 - 11:59 PM

Piebildīšu ka pašam Blakmoram "Smoke on the water" rifs nepatīk. Varbūt vairs nepatīk :D

Jā, esmu to pašu kkur lasījis. Ka viņam tā īsti viņš nemaz nav paticis vai kkā tā.
  • 0

#6 mp3

mp3

Gitaristiem.lv Komanda

• Moderators
  • 1414 raksti
  • LocationRiga

Pievienots 17 January 2007 - 12:01 AM

Vienā no savām pēdējām intervijām atkal pateica aptuveni sekojošu: "Rokenrols man ir nāvīgi apnicis.. es vairs nevaru to paklausīties..."
Un sakarā ar Smoke on the Water viņš pateica tā: "Tas jau vairs sen nav aktuāli... un neinteresanti... jo pat mērkaķi var iemācīt spēlēt Smoke on the Water...".

Vispār daudzi uzskata Blekmoru par pazudušu un (kā Classic Rock žurnālā bija rakstīts: "Par pazaudētu un to kas spēlē rūķīšu mūziku..")
Laikam jau esmu rūķītis... jo man tā viņa mūzika pārsvarā patīk... :D

Lai takš cilvēks dara to kas viņam tiešām patīk... :\

Piesaistītie faili(s)

• Pievienotais fails  rb2.jpg   15.59K   1099 Lejupielādēto skaits

• 0
whatever

#7 zemzem

zemzem

Ģitāras griezējs

• Members
  • 390 raksti
  • LocationDobele

Pievienots 17 January 2007 - 09:57 PM

raksts labu labais un man patīk vienlīdz labi viņa spēle gan rokmūzikā, gan tagad kad ir savā arenesanses stila ansamblī! bet nu liels paldies mp3. vairāk šādu rakstu!
  • 0
nekas nav labāks kā brīvība
Posted Image
skricelis.wordpress.com

#8 Andis

Andis

Gitaristiem.lv

• Validating
  • 2235 raksti

Pievienots 17 January 2007 - 10:41 PM

Vienā no savām pēdējām intervijām atkal pateica aptuveni sekojošu: "Rokenrols man ir nāvīgi apnicis.. es vairs nevaru to paklausīties..."

Ja kas, tad lai man piedod visi DP fani, bet es arī šito mūziku vairs neklausos. Nesaista kaut kā. Highway star, par provi. It kā soliņš ir ok, bet kopumā... Bet vecais Dire Straits kustina joprojām. :ninja:
  • 0

#9 mp3

mp3

Gitaristiem.lv Komanda

• Moderators
  • 1414 raksti
  • LocationRiga

Pievienots 18 January 2007 - 12:27 AM

raksts labu labais un man patīk vienlīdz labi viņa spēle gan rokmūzikā, gan tagad kad ir savā arenesanses stila ansamblī! bet nu liels paldies mp3. vairāk šādu rakstu!

Kā ģitārists viņš tagad ir daudz labāks nekā Deep Purple... (daļēji varbūt tāpēc ka visu laiku spēlē akustisko) :roll:
  • 0
whatever

#10 _santa_

_santa_

Spēlmanis

• Members
  • 143 raksti
  • Locationsmiltene

Pievienots 18 January 2007 - 09:44 PM

smoke on the water bij 1.dziesma kuru nospēlēju :D
  • 0

#11 eriks_saksons

eriks_saksons

Gitaristiem.lv

• Members
  • 113 raksti
  • LocationGalvaspilsēta

Pievienots 18 January 2007 - 11:42 PM

tu noteikti nebiji vienīgā :)
  • 0

#12 Shumz

Shumz

Spēlmanis

• Members
  • 127 raksti
  • LocationmyRiga

Pievienots 20 January 2007 - 08:53 PM

Mans pisās 3 nedēļas lai iemācītos Cobaina stulbo "abaut a girl' (akordus tikai) un tā bij mana pirmā dziesma. A citi mauc ''smoke on the water'' viens pret vienu ar visu zoli.
Vai es vispār esmu cienīgs shjā forumā tusēt?
  • 0

#13 petrush

petrush

Vietēja mēroga zvaigzne

• Members
  • 622 raksti
  • Locationāgenskalna valsts

Pievienots 21 January 2007 - 08:24 AM

relaksaacija - es dp ar nekad neesmu maaciijies un i nedomaaju to dariit - labaak led zep :)
  • 0
jaunība bez vecuma un dzīve bez nāves

#14 Andis

Andis

Gitaristiem.lv

• Validating
  • 2235 raksti

Pievienots 21 January 2007 - 10:37 AM

Uz šo jautājumu atbildēt vari tikai tu pats. Bet, ja tu skolā 1000m noskrien 4 minūtēs, bet viens kadrs 2,50, vai tu esi cienīgs mācīties šajā klasē? :unibrow:
  • 0

#15 Mietturis

Mietturis

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 34 raksti
  • LocationRīga

Pievienots 22 January 2007 - 03:28 PM

Uz šo jautājumu atbildēt vari tikai tu pats. Bet, ja tu skolā 1000m noskrien 4 minūtēs, bet viens kadrs 2,50, vai tu esi cienīgs mācīties šajā klasē? :unibrow:

:crybaby:
Es pat backflipu uzzvietas nemāku!
  • 0
... But now I see the sun...

#16 Shumz

Shumz

Spēlmanis

• Members
  • 127 raksti
  • LocationmyRiga

Pievienots 22 January 2007 - 06:03 PM

:crybaby:
Es pat backflipu uzzvietas nemāku!

Un kā tu uzdroshinies vispār te rādīties? Te džeki un vecenes ņem ģitāras un uzreiz kā pirmo dziesmu spēle "smoke on the water" a tu pat backflipu nevari uzmest. Jalūdz adminam lai izdzēsh tādus vārguļus kā tu, un mani arī protams.
  • 0

0 Lietotāji(s) lasa šo tēmu

0 biedri(s), 0 viesi(s), 0 anonīmi(s) lietotāji(s)