Pālekt uz saturu


Bilde

Fender vēsture


 • Please log in to reply
14 atbildes uz šo tēmu

#1 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 08 April 2007 - 01:19 AM

Sveiki visi! Es arī pēc Jums noilgojos... :D
Dažas dienas atpakaļ sanāca riktīgi (pāris stundu) paspēlēt uz Fender ražotas leģendārās ģitāras, kas saucas Telecaster caur Fender lampu pastiprinātāju... mmm... kaut arī spēlēt ļoti labi neprotu - gandarījums no tās visas padarīšanas bija liels.. :music_1
Šodien apskatīsim nedaudz no Fender kompānijas garās un interesantas vēstures..

Fender Mūzikas Instrumentu Korporācija

Fender Mūzikas Instrumentu Korporācija, kas atrodas Skottsdeilā (Scottsdale), Arizonas šatā (ASV) – ir viens no pasaules lielākajiem stīgu instrumentu ražotājiem un populārākais solid-body elektrisko ģitāru (ieskaitot Stratocaster un Telecaster modeļus) izgatavotājs. Tāpat Fender pretendē uz to, lai saukties par pirmā solid-body elektriskā basa izgudrotāju, kas mūsdienās kļuva par standartu rokā, džezā, kantrī un dažādos citos mūzikas stilos. Kompānija ražo tādus instrumentus kā: akustiskās un elektriskās ģitāras, elektriskās basģitāras, mandolīnas, bandžo un vijoles, kā arī ģitāru skaņas pastiprinātājus, basa pastiprinātājus un piederumus. Fender korporācijai pieder vēl tādi brendi kā Guild (elektriskās un akustiskās ģitāras), Rodriguez (klasiskās ģitāras), Benedetto (džeza ģitāras) un Squier (lētākas ģitāras un t.s. „studentu” ģitāras).

Sākotnēji, Fender Elektrisko Instrumentu Ražošanas Kompānija (Fender Electric Instrument Manufacturing Company) tika dibināta Fullertonā (Fullerton), Kalifornijā 1946. gadā. Tās dibinātājs bija Klarenss Leonidas Femders (Clarence Leonidas Fender). Šīs cilvēks vispār ir bijis svarīgs visā elektriskās ģitāras vēsturē, jo tieši viņš ienesa solid-body elektrisko ģitāru masās. Fenders pirmais piedāvāja pirmo masveida ražotu solid-body spāņu-stila elektrisko ģitāru, kas bija arī pieejama plašam cilvēku lokam cenas ziņā. Pirmais viņa ražotais modelis bija – „Telecaster” (sākumā tika saukts par „Broadcaster”, ar „Esquire” single skaņas noņēmēja versiju), vēlāk bija – pirmais masveida ražots elektriskais bass – „Precision Bass” (P-Bass); kā arī vēl pēc kāda laika – nenormāli populārais „Stratocaster” (Strat). Kaut arī Fenders nebija pirmais, kas izgudroja elektrisko ģitāru (citas kompānijas un ģitāru meistari ražoja elektriskās ģitāras jau kopš 1920. gadiem), neviens cits nespēja sasniegt tādus komerciālus panākumus kā Fenders, tieši elektrisko ģitāru ražošanas jomā. Turklāt, visas citas tā laika elektriskās ģitāras bija vai nu hollow-body tipa ģitāras vai arī citi, vairāk specializēti instrumenti, taču Fenders radīja koncepciju tam, to ko mēs šodien saucam par solid-body tipa elektrisko ģitāru.

Mūsdienās Fender korporācijas štābs atrodas Skotsdeilā (Scottsdale), Arizonā, ar ražošanu Koronā (Corona) ASV, Ensenadā (Ensenada) Meksikā, Korejā un Japānā.

Vēsture
Sākums


Korporācijas vēsture uzsākās kā Fendera Radioiekārtu Serviss tālajā 1938. gadā Fullertonā, (Kalifornija) ASV. Būdams kvalificēts elektrotehniķis, Leo Fenders laboja ne tikai radio uztvērējus, bet arī visdažādākās radio un citas elektroniskās iekārtas (fonogrāfus, mājas audio pastiprinātājus, mūzikas instrumentu pastiprinātājus u.c.). Vairākums visu radio un elektroiekārtu ir bijušas uz radio vai elektronlampām, kas tika izmantotas arī skaņas pastiprināšanai. Ar laiku ir izveidojies tāds, kā blakus-bizness, proti, Fenders konstruēja un izīrēja savas pastiprināšanas sistēmas. Viņu ieinteresēja jaunas dizaina vēsmas tā laika muzikālo instrumentu pastiprinātāju sfērā, un viņš sāka ražot uz pasūtījuma dažādus pastiprinātājus, kas tika balstīti uz viņa paša konstrukcijas vai citu konstrukciju modifikācijām.

1940. gadu sākumā, viņš kopā ar savu jaunu partneri (vēl vienu vietējo elektronikas entuziastu) Kleitonu Orr Kauffmanu (Clayton Orr (Doc) Kauffman) izveidoja korporāciju, kur saucās - K & F Manufacturing Corp., lai projektētu, ražotu un pārdotu elektriskus instrumentus un pastiprinātājus.
Ražošana sākās 1945. gadā ar Havajiešu lap steel ģitārām (ar iebūvēto skaņas noņēmēju un pastiprinātāju, kas nāca komplektā). Gada beigās Fenders bija pārliecināts par to, ka ražošana ir daudz ienesīgāka, nekā labošana un tāpēc, viņš nolēma koncentrēties tieši uz šī biznesa veida. Kauffmans nebija tik ļoti pārliecināts un tāpēc viņi draudzīgi izšķīrās 1946. gada sākumā un Leo pārdēvēja kompāniju par Fender Electric Instrument Company. Servisa veikals vēl strādāja līdz pat 1951. gadam, lai gan Leo Fenders neuzraudzīja tā darbību sākot no 1947. gada. Pirmās lielās pastiprinātāju sērijas tika radītas 1948. gadā. Tie bija pazīstami kā tvīda pastiprinātāji (tweed apms), jo tika apsegts ar līdzīgu tvīdam audumu. Šo pastiprinājumu jauda variējās no 3 līdz 75 un vēlāk līdz pat 85 vatiem.

Kompānijas pārdošana CBS’am
1965. gada sākumā Leo Fenders pārdeva savas kompānijas Columbia Broadcasting System korporācijai, jeb CBS. CBS inkorporēja Fendera kompānijas (Fender Sales Inc., Fender Electric Instrument Company Inc., Fender Acoustic Instrument Company Inc., Fender-Rhodes Inc., Terrafen, Inc., Clef-Tronix, Inc., Randall Publishing Co., Inc., un V.C. Squier Company), kā arī apvienoja Electro-Music Inc. (Leslie skaļruņi), Rogers bungas, Steinway klavieres, Gemeinhardt flautas, Lyon & Healy mutes harmonikas u.c. kompānijas.

Tam bija tālejošas sekas. Pirmkārt, CBS korporācija varēja investēt papildus līdzekļus ražošanas un pārdošanas attīstībā. Taču neskatoties uz papildus līdzekļiem, CBS bija orientēta tikai uz peļņas iegūšanas un ne visai rūpējās par kvalitāti. Kā piemēru var minēt to, ka 1970. gados ierasts Fender elektrisko ģitāru grifu stiprinājums un četrām skrūvēm tika nomainīts uz triju skrūvju stiprinājumu (ekonomijas nolūkos).


Tagadējs stāvoklis
Šādas ekonomijas kulminācija notika ap 1985. gadu, kad CBS Fender Electric Instruments nodaļas prezidenta (William Schultz) rīkotas kompānijas rezultātā, Fender Electric Instrument Manufacturing Company tika pārpirkta no CBS (to pārpirka pašas Fender kompānijas personālsastāvs).
Zem Fender vārda, Fender Musical Instruments Corporation turpināja augt, paturot tiesības ražot Fender vecos mūzikas instrumentu modeļus, kā arī projektēt un konstruēt jaunus.

Tagad Fender uztur plašas ražotnes visā pasaulē un visaugstākās kvalitātes modeļi tiek ražoti Fender fabrikā Koronā (Corona), ASV Kalifornijā. Kā arī citas ražotnes Meksikā, Japānā, Ķīnā, Indonēzijā un Korejā, kuras ražo lētākus instrumentus, lai Fenderu varētu atļauties ne tikai profesionālie ģitāristi, bet arī amatieri.

Fender mūzikas instrumentu līnijas kodolu joprojām sastāda tādi modeļi, kā Telecaster, Stratocaster, Precision Bass un Jazz Bass, kas maz mainījās kopš tos sāka ražot. Gandrīz vai katrā pasaules valstī, pilsētās vai laukos, mazajās vai lielajās skatuvēs, spēlējot blūzu, kantri vai roku, varam redzēt cilvēkus, kas spēlē uz Fender mūzikas instrumentiem un/vai caur Fender pastiprinātājiem. Fender instrumentus izvēlējās daudzi pazīstamākie izpildītāji, ieskaitot: Ričiju Blekmoru (Ritchie Blackmore), Džeimsu Bartonu (James Burton), Eriku Kleptonu (Eric Clapton), Devidu Gilmoru (David Gilmour), Leriju Grehemu (Larry Graham), Džimiju Hendriksu (Jimi Hendrix), Džeimsu Džeimersonu (James Jamerson), Albertu Lī (Albert Lee), Henku Marvinu (Hank Marvin), Keitu Ričardsu (Keith Richards), Stīviju Reju Voghanu (Stevie Ray Vaughan) u.c.

2003. gada sākumā Fender Musical Instruments Corporation noslēdza darījumu ar Gretsch kompāniju un sāka ražot un izplatīt jaunas ģitāras zem Gretsch brenda. Vēl uz doto brīdi Fenderam pieder tādi brendi kā: Jackson, Charvel, Olympia, Prpheum, Tacoma, Johnson Guitars, Squier un Brand X pastiprinātāji.


Izmantotie materiāli:
:arrow: http://en.wikipedia.org/wiki/Fender
:arrow: http://www.fender.co...nfo/history.php

Tulkoja mp3

Piesaistītie faili(s)


 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#2 arturs

arturs

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1389 raksti
 • LocationRīga

Pievienots 08 April 2007 - 01:37 AM

Jā, tās čības kā viens labs nobeigums rakstam :)
 • 0

#3 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 08 April 2007 - 02:16 AM

Jā, tās čības kā viens labs nobeigums rakstam :)


Bet čības labas nē? Es safanojos. :thumleft: Tādas gribētu vasarai.. :)
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#4 babadura

babadura

  Ģitāras griezējs

 • Members
 • 212 raksti
 • Locationdobele/gelsena

Pievienots 08 April 2007 - 02:49 AM

vnk reaali laps raxc. paldiesin4 :)
 • 0
The man who's always smiling
Stood on the "Funny Street".
And someone sad: "Look darling,
Now is this street complete
© unknown

#5 jurgens

jurgens

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 580 raksti
 • LocationJelgava

Pievienots 08 April 2007 - 04:33 AM

forshs raksts, paldies :)
 • 0

#6 cukurvate

cukurvate

  THE STAR

 • Members
 • 1360 raksti
 • LocationRīga

Pievienots 08 April 2007 - 10:46 AM

paties labās čības..

raksts droši vien labs, bet šodien nevaru saņemties izlasīt.
 • 0

#7 Renāte

Renāte

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 667 raksti
 • LocationMālpils, Valmiera

Pievienots 10 April 2007 - 08:49 PM

Ooo, paldies tev atkal...Labs raksts...
Nez, tādas čībiņas nāk bonusā, kad ģitāru pērk? :D Es tādas gribētu....
 • 0
Let it snow..

#8 dachuks

dachuks

  Jauniņais

 • Members
 • Pip
 • 5 raksti

Pievienots 21 August 2008 - 11:27 AM

paldies!!!
man raksts noderēja!! :)
arī gribu čības..
 • 0

#9 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 21 August 2008 - 01:41 PM

Lūdzu ;)

Varu iepriecināt populārāko ģitārbrendu mīluļus.

Ir gaidāmi raksti latviešu valodā par Fender, Fender CS, Gibson, Fender bass, Ibanez un Marshall vēsturi un attīstību, sadarbību ar dažādiem mūziķiem un vēl daudz ko interesantu. Tam par pamatu būs sekojoši materiāli:
:arrow: The Fender Electric Guitar Book by Tony Bacon
:arrow: How the Fender Bass Changed the World by Jim Roberts
:arrow: The Gibson Electric Guitar Book by Walter Carter
:arrow: Fender Custom Shop Gallery by Richard Smith
:arrow: Ibanez The Untold Story
:arrow: A History of Marshall The Illustrated Story Of The Sound Of Rock by Michael Doyle
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#10 hellbound

hellbound

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 508 raksti

Pievienots 21 August 2008 - 03:51 PM

Kārtējo reizi tulkosi no guitars.ru?
 • 0

#11 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 21 August 2008 - 03:58 PM

Nope... no pašām grāmatām, vikipēdijas un ražotāju mājaslapām (tāds neliels informācijas apkopojums).

Un kāda vaina tam resursam?
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#12 hellbound

hellbound

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 508 raksti

Pievienots 21 August 2008 - 04:18 PM

Nav ne vainas - labākais resurss, kāds man zināms. Tik esmu ievērojis, ka šeit itin regulāri parādās Tavi raksti, kas kā 2 ūdens lāses līdzīgi tur lasītajam. Būsi draugos ar tā saita saimniekiem, vai kā lai to saprot?
 • 0

#13 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 21 August 2008 - 04:31 PM

Tu gribēji teikt "manis tulkotie".
Pie visiem materiāliem ir atsauces. Es nepretendēju uz autorību. Mans darbs tur ir - apkopot un iztulkot latviešu valodā.
Teiksim tā, ar saimniekiem "personīgi pazīstami neesam" :D
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#14 hellbound

hellbound

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 508 raksti

Pievienots 21 August 2008 - 09:43 PM

Nu, ņemot vērā, ka daudzi jaunieši šodien vairs to krievu valodu nemaz tik labi nezin - darbs jebkurā gadījumā svētīgs. :nod:
 • 0

#15 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 22 August 2008 - 12:26 PM

Nu, ņemot vērā, ka daudzi jaunieši šodien vairs to krievu valodu nemaz tik labi nezin - darbs jebkurā gadījumā svētīgs. :nod:


Tu zini... es teikšu pat vairāk. Arī tie, kas prot tās valodas vai nu vispār neko nelasa, vai nu lasa ļoti maz. Tā kā, kāmēr uz paplātes nenoliksi priekšā nekas nenotiks.
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------
0 Lietotāji(s) lasa šo tēmu

0 biedri(s), 0 viesi(s), 0 anonīmi(s) lietotāji(s)