Pālekt uz saturu


Bilde

Marks Nopflers (Mark Knopfler)


 • Please log in to reply
9 atbildes uz šo tēmu

#1 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 10 April 2007 - 11:05 AM

Čau visiem, te atkal un atkal es... :jocolor:
Šodien runājam par manuprāt diezgan ievērojamu ģitāristu, kura nospēlētie solo un rifi, joprojām liek daudzus jo daudzus ģitāristus visā pasaulē, dienām un naktīm sēdēt pie ģitāras un ar sapītiem mezglos pirkstiem mēģināt nospēlēt solo tā, kā to spēlē viņš... :-D

Marks Froders Nopflers (Dr Mark Freuder Knopfler) – britu ģitārists, dziesmu autors un dziedātājas - dzimis 1949. gada 12. augustā Skotijas pilsētā Glāzgovā.
Viņa dziedāšanas stils vislabāk var tikt aprakstīts ar vienu vācu vārdu Sprechgesang – nav īsti dziedāšana un ne īsti runāšana. Tas, kā viņš izmanto ģitāru tiek salīdzināts ar to it kā viņš pievieno vēl vienu papildus balsi savām dziesmām.

Viņš ir vairāk zināms, kā vadošais ģitārists un vokālists Dire Straits grupā, taču viņš darbojas arī solo. Uz doto momentu, viņam jau ir vairāki solo albūmi. Vēl viņš sadarbojās ar dažādiem mūziķiem ieskaitot Bobu Dilanu (Bob Dylan), Eriku Kleptonu (Eric Clapton), Četu Atkinsu (Chet Atkins), Tina Ternere (Tina Turner) u. c. Turklāt viņš ir vairāku kinofilmu mūzikas autors (Local Hero, The Princess Bride, Last Exit to Brooklyn u. c.)

Biogrāfija

Marks Nopflers ir ebreju arhitekta dēls, kura simpātijas komunistiskajam režīmam piespieda bēgt no Vācijas fašistiskā režīma uz Ungāriju. Kad Nopfleram bija aptuveni 9 gadi, viņa ģimene pārvācās uz Ņūkāslu (Newcastle) Anglijas ziemeļrietumos.
Viņu iedvesmoja paša onkulis Kingslijs (Kingsley), kurš spēlēja mutes harmonikas un bugi-vugi klavieres. Vēlāk, savos tīņa gados Marks sapņoja nopirkt sev dārgo flamingo – rozās krāsas Fender Stratocaster (tāpat kā Henkam Marvinam), taču viņam nācās samierināties ar Höfner Super Solid ģitāru, kura maksāja 50£. Tāpat kā citi Anglijas skolnieki 1960. gados, viņš mācījās spēlēt ģitāru spēlējot dažādās grupās ar sev līdzīgajiem un klausoties tādus ģitāristus kā Čets Atkins (Chet Atkins), Skotijs Mūrs (Scotty Moore), Džimijs Henriks (Jimi Hendrix), Džango Reinhardts (Django Reinhardt) un Džeimss Bartons (James Burton).

Skolā Nopfleram labi veicās ar angļu valodu un 1967. gadā viņš uzsāk žurnālistikas studijas Harlovas Tehniskajā Koledžā (Harlow Technical College). Taču pabeidzot pirmo studiju gadu, viņš saņem jaunākā reportiera darbu Līdsas (Leeds) vakara avīzē. Pēc diviem gadiem viņš nolemj atsākt studijas un iestājas Līdsas Universitātē, kurā arī saņem zinātnisko grādu angļu valodā. Dzīvojot Līdsā viņš satika vietējo blūza ģitāristu un dziedātāju – Stīvu Filipsu (Steve Philips).

Vēlāk Nopflers pārvācās uz Londonu un pievienojās grupai, kura saucās Brewer’s Droop. Drīz pēc tā, viņš ieraksta savu pirmo skaņdarbu Londonas studijā: oriģinālās dziesmas „Summer’s Coming My Way” demo versija.

Dire Straits
Dire Straits pirmās uzstāšanas reizes notika zem Nopflera iepriekšējās grupas nosaukuma – Cafe Racers, taču pēc neilga laika perioda ar jaunu bundzinieku un basģitāristu viņi nomainīja nosaukumu uz Dire Straits (kas tulkojumā var nozīmēt „šausmīgi spiedīgie apstākļi”, kas arī atbilsta tālaika reālajam grupu dalībnieku finansiālajam stāvoklim).

Dire Straits ierakstīja savu pirmo albūmu (kas tā arī saucās - Dire Straits) 1978. gadā, kas sākumā neguva lielu atzinību šaurākajā publikā. Taču jau pēc pieciem mēnešiem grupas izlaists singls „Sultans of Swing” kļuva par hītu un albūma pārdošanas ieņēmumi sāka nemitīgi augt. Otrais albūms zem nosaukuma Communique, tika pabeigts 1979. gadā. Savukārt, trešais albūms Making Movies, iznāca 1980. gadā un iezīmēja jaunu grupas tendenci uz sarežģītākiem aranžējumiem un produkciju, kas klausītājiem paliktu atmiņā uz ilgāku laiku.

1982. gadā Dire Straits ieraksta kārtējo albūmu, kas saucās Love Over Gold. Ap šo laiku Marks Nopflers bija arī koncentrējies uz mūzikas rakstīšanas priekš dažādām kinofilmām. Ar Love Over Gold albūma iznākšanu tika paziņots arī par grupas pasaules tūres sākumu, kas saucās Alchemy: Dire Straits Live. Dire Straits visveiksmīgāk pārdotais albūms bija piektais pēc kārtas un tas saucās – Brothers in Arms. Tas kļuva par internacionālo hītu uzreiz pēc tā iznākšanas 1985. gadā. Tajā tika arī iekļauta dziesma Money for Nothnig, kas kļuva par number-one hītu un, starp citu, video klips uz šo dziesmu kļuva par vispār pirmo videoklipu, ko rādīja MTV Lielbritānijā. Grupas 1985.-86. gada pasaules tūre bija ārkārtīgi veiksmīga.

Pēc Brother in Arms tūres Dire Straits paņēma ilgstošu pārtraukumu un Nopflers koncentrējās uz savas solo karjeras, mūzikas rakstīšanas filmām un darbam ar grupu The Notting Hillbillies. Dire Straits atkal apvienojās 1988. gadā koncertam, kas bija veltīts Nelsona Mandelas (Nelson Mandela) 70 dzimšanas dienai Vemblijas stadionā, kur Dire Straits spēlēja arī kopā ar Eriku Kleptonu (Eric Clapton). 1990. gadu sākums tika iezīmēts ar Dire Straits pēdējo studijas albūmu On Every Street, kas tika izlaists 1991. gadā. Albūms tika sagaidīts ar neviennozīmīgu kritisku reakciju, ko var saistīt ar iepriekšēja albūma milzīgiem panākumiem. Pēc pēdējā studijā ierakstītā albūma grupa ierakstīja vēl tikai divus koncerta albūmus. Pirmais – On the Night (1993. gadā) – dokumentēja Dire Straits pēdējo tūri, bet otrais – Live at BBC.

Dire Straits sastāvs pastāvīgi mainījās grupas karjeras laikā, taču Nopflers vienmēr bija šī kolektīva dzinulis. Pēc tam, kad Nopflers izteica vēlēšanos pamest lielo skatuvi, viņš uzsāka savu solo karjeru un klusi izformēja Dire Straits 1995. gadā. Pēc šī notikuma, grupas taustiņnieks Gajs Fletčers (Guy Fletcher) piedalījās gandrīz visās Nopflera solo ierakstos.

Neskatoties ne uz ko 2002. gadā Marks Nopflers piedalījās četros labdarības koncertos ar saviem bijušajiem grupas biedriem Džonu Illsliju (John Illsley), Krisu Vaitu (Chris White), Deniju Kammingsu (Danny Cummings) un Gaju Fletcheru – viņi spēlēja dažus vecus Dire Straits gabalus.

Pēc Dire Straits
1996. gadā Nopflers ieraksta savu pirmo solo albūmu Golden Heart. Viņa solo grupas sastāvs tika veidots ierakstot Golden Heart albūmu un bija pazīstams kā The 96’ers (šīs sastāvs darbojās daudz ilgāk, nekā jebkurš no Dire Straits sastāviem). 1996. gada augustā Brother in Arms deviņas reizes kļuva par platīna albūmu.
1997. gadā Rolling Stone žurnāls publicēja aptauju: „Rokenrola slavas zāles 500 dziesmas, kuras izveidoja rokenrolu”, kurā tika arī Dire Straits pirmais hīts „Sultans of Swing”, kas visas grupas karjeras laikā, palika par tās panākuma svarīgo sastāvdaļu.

Pēc atvadīšanās no Dire Straits, Nopflers izlaida četrus solo albūmus Golden Heart (1996), Sailing to Philadelphia (2000), The Ragpicker’s Dream (2002) un Shangri-La, kas tika ierakstīts Shangri-La studijā Malibū, Kalifornijā 2004. gadā. Shangri-La ierakstīšanā piedalījās sekojošais sastāvs basģitārists Glens Vorfs (Glenn Worf), taustiņnieks Gajs Fletčers (Guy FLetcher), bundinieks Čads Kromvells (Chad Cromwell), ģitārists Ričards Bennets (Richard Bennett), taustiņnieks Mets Rollings (Matt Rollings) un pats Marks Nopflers. Šī albūma promocijas tūre deva Markam iespēju pirmo reizi uzstāties tādās valstīs kā Indija un Apvienotie Arābu Emirāti.
2005. gada beigās iznāca trešā Dire Straits un Marka Nopflera dziesmu kompilācija The Best of Dire Staits & Mark Knopfler: Private Investigations.

Marks Nopflers pēc 2005. gadā
2006. gadā Nopflers ieraksta albūmu, kopā ar kantri mūzikas dziedātāju Emilou Harrisu (Emmylou Harris), kas saucas „All the Roadrunning”. Tas sasniedza pirmās vietas dažādu valstu dziesmu topos (#1 Dānijā un Šveicē, #2 Norvēģijā un Zviedrijā, #3 Vācijā, Holandē un Itālijā, #8 Austrijā un Lielbritānijā, #9 Spānijā, #17 ASV (Billboard Top 200 Chart) un #25 Īrijā un Austrālijā).
Kopā ar Emilu Harrisu, Nopflers aizvadīja arī ļoti veiksmīgu pasaules tūri, kurā tika ierakstīts CD/DVD, kas saucas „Real Live Roadrunning” (2006. gada 14. novembrī). „All the Roadrunning” tika nominēts Gremmi prēmijai (2007. g. 11. feb.), Labākā Folk Roka albūma nominācijā, taču zaudēja Boba Dilana (Bob Dylan) albūmam „Modern Times”.
Uz doto brīdi Marks jau strādā pie sava nākamā solo albūma Londonā.

Mūzika
Marks Nopflers ir pazīstams ar to, ka viņš ir kreilis, taču spēlē uz labo roku un ar savu pirkstu stila (fingerpicking) personīgā varianta pielietošanu savā spēlēšanā (viņš gandrīz nelieto mediatoru spēlējot uz ģitāras). Fingerpicking parasti tiek attiecināts uz akustisko ģitāru, taču Nopflers parasti (taču ne vienmēr) spēlē uz elektriskās ģitāras. 80. gados Nopflers ir bijis ģitāras varonis un spēlēja dažus tās desmitgades noteicošus rifus un solo. Marka skaņa ir atpazīstama, tā variējas no vienkāršas un tīras (vai nedaudz ar overdrive efektu) ģitāras skaņas, ko varam dzirdēt Dire Straits pirmajos ierakstos, līdz „roķīgās” ar overdraivu piesātinātas skaņas, piemēram, Brother in Arms ierakstos, vai arī silta lampu skaņa – kā viņa solo albūmos.

Nopfleram pieder ievērojama ģitāru kolekcija, kurā uz doto brīdi ir 70 ģitāras, ieskaitot 1954. gada Fender Stratocaster (viens no pirmajiem, kas vispār tika izgatavots), kuru dēvē par „Jurassic Strat”, vairāki Fender Telecaster, Gibson Les Paul, Custom Pensa, Schester, kā arī National Style 0 Resonator guitar un Gibson super 400, kas maksā aptuveni 20,000 angļu mārciņas.

Nav slikti, vai nē? :)

Izmantotie materiāli:
:arrow: http://www.mark-knopfler.co.uk/diary/
:arrow: http://en.wikipedia....i/Mark_Knopfler
:arrow: http://www.mark-knop...biogs/mark.html

Tulkoja – mp3

Piesaistītie faili(s)


 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#2 augusc

augusc

  Ģitāras griezējs

 • Members
 • 264 raksti
 • LocationRīga

Pievienots 10 April 2007 - 06:37 PM

thumbsup tas ir čalis ar jūtām. viens no mīļākajiem un klausāmākajiem mūziķiem.. tnx, raksts arī ierullē.. :)
 • 0
Rhythm and melody are the thangs that make ya go high, they make people look weird and act like morons..

#3 Andis

Andis

  Gitaristiem.lv

 • Validating
 • 2235 raksti

Pievienots 10 April 2007 - 07:14 PM

Nenoturējos ar labojumu - pēc Dire Straits Nopflers ir izdevis 5 nevis 4 albumus un 5. iznāca 2005. gadā ar nosaukumu "Boom, like that!" Mans pēdējā laika iecienītākais.

Bet visumā - visu cieņu meistar, par precīzajiem faktiem kuri lielam daudzumam jauniešu šeit (un ne tikai) par šo izcilo ģitāristu nebija zināmi...
 • 0
That ain't workin' that's the way you do it
Money for nothin' and your chicks for free

#4 GAGU

GAGU

  Spēlmanis

 • Members
 • 101 raksti
 • LocationRajons

Pievienots 11 April 2007 - 10:48 AM

Nezinu, kaut kur lasīju, ka savulaik Nopflers baigi ietekmējās no J.J.Cale. Tieši mūzikas un spēlēšanas stilā....
Vispār man viens no iecienītākajiem mūziķiem...ir koncis uz DVD, baigi labs!
 • 0

#5 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 11 April 2007 - 10:55 AM

Nenoturējos ar labojumu - pēc Dire Straits Nopflers ir izdevis 5 nevis 4 albumus un 5. iznāca 2005. gadā ar nosaukumu "Boom, like that!"


Jā, bet tas bija limited edition.. :P :D
Ja ieskaitam to, tad sanāk 5 solo albūmi... :)
Paldies par labojumiem..
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#6 Andis

Andis

  Gitaristiem.lv

 • Validating
 • 2235 raksti

Pievienots 11 April 2007 - 09:38 PM

Jā, bet tas bija limited edition.. :P :D


Nu nezinu, man liekas ka bija parasts edition, nopirku šaibu Upē, bija reklāmas kampaņa pamatīgi plaša utt. Gaja vebsaitā bija info, Marka vebsaita galvgalī bija vāka bilde... Ir jau OK.

Paldies Tev vēlreiz.
 • 0
That ain't workin' that's the way you do it
Money for nothin' and your chicks for free

#7 babadura

babadura

  Ģitāras griezējs

 • Members
 • 212 raksti
 • Locationdobele/gelsena

Pievienots 12 April 2007 - 02:21 AM

tnx :D man patik muzika, bet es pati specializeti par pashiem muzikjiem neinteresejos. lapi ka ir shis forums, var vismaz kauko uzzinat par to, ko klausies :)
 • 0
The man who's always smiling
Stood on the "Funny Street".
And someone sad: "Look darling,
Now is this street complete
© unknown

#8 livethedream

livethedream

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 517 raksti

Pievienots 31 August 2007 - 11:03 PM

sultans of swing gjeaniaals skanjdarbs.
visu cienju Markam
 • 0

#9 Andis

Andis

  Gitaristiem.lv

 • Validating
 • 2235 raksti

Pievienots 01 September 2007 - 08:38 PM

sultans of swing gjeaniaals skanjdarbs.
visu cienju Markam


Ta viss viņam ir ģeniāls - teksti, mūzika, spēles tehnika.
 • 0
That ain't workin' that's the way you do it
Money for nothin' and your chicks for free

#10 dainis

dainis

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 549 raksti

Pievienots 04 September 2007 - 09:09 AM

Domāju, ko, lai piebilst, un izdomāju, ka trūkst norādes uz viņa influencēm, to, cik liela nozīme ir tieši Dilanam, īpaši dziedāšanas maniere, frāzējums un tekstu struktūra.

fragments no intervijas ar Marku:
Bob Dylan is probably the most obvious influence on your singing and writing.

I was hugely influenced by him about the age of 14 or 15, going ‘round to girls' houses, drinking 75 cups of coffee, smoking 90 cigarettes, and listening to Blonde On Blonde [Columbia, CS2-841] 120 times. I heard Bob Dylan from the very beginning, the ,,Hard Rain" days, and went with him all the way up, and I'm still with him. I still think he's great. Blood On The Tracks [Columbia, HC-43235] is one of my favorite records, with ,,Tangled Up In Blue." On the last record [Infidels], to hear the first lines of "I And I," that's enough to make anybody who writes songs want to retire. It's stunning. Bob's musical ability is limited, in terms of being able to play a guitar or a piano. It's rudimentary, but it doesn't affect his variety, his sense of melody, his singing. It's all there. In fact, some of the things he plays on piano while he's singing are lovely, even though they're rudimentary. That all demonstrates the fact that you don't have to be a great technician. It's the same old story: If something is played with soul, that's what's important. My favorite records, by and large, aren't wonderful technical achievements, with the exception perhaps of people like Chet Atkins. But generally speaking, all you've got to do is listen to a Howlin' Wolf album - that's just soul.
 • 0
0 Lietotāji(s) lasa šo tēmu

0 biedri(s), 0 viesi(s), 0 anonīmi(s) lietotāji(s)