Pālekt uz saturu


Bilde

Slaid-ģitāra (slide guitar)


 • Please log in to reply
44 atbildes uz šo tēmu

#1 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 30 April 2007 - 06:03 PM

Visiem čau!
Sagribējās Jums pastāstīt par tādu neparastu (varbūt arī kādam visai parastu) parādību kā slaid-ģitāra. Mēģināju paspēlēt pats, taču pēc pāris minūtēm sapratu, ka lai mani nenosit par nesaprotamu un ne visai baudāmu skaņu virpuli, kas nāca no manis turētās ģitāras, ka labāk apklust un aizet uz mājām palasīt kaut ko par šo tehniku. Un varu jums pateikt viennozīmīgi - tas tiešām nav tik viegli kā liekas... Šai tehnikas ir daudz savu noslēpumu, kā arī savi plusi un mīnusi... bet par to visu uzzināsiet rakstā. :*


Slaid-ģitāra (slide-guitar) jeb bottleneck (pudeles kakls) ir īpatnēja ģitārspēles metode vai tehnika. Tā vietā lai mainīt stīgas skanējuma augstumu piespiežot tās pret ladām, tiek izmantots slaids, ko novieto virs stīgām, un braukā gar visu grifa garumu, lai mainīt to vibrēšanas garumu un skaņas augstumu.

Slaid-ģitāra visbiežāk tiek spēlēta (ja mēs pieņemam, ka spēlētājs nav kreilis) normālā pozīcijā, izmantojot slaidu, kuru dažreiz sauc par bottleneck, ko uzvelk uz viena no kreisās rokas pirkstiem.
Turot ģitāru horizontāli ar korpusa augšējo malu uz augšu, ar basa stīgām tuvāk spēlētājam un izmantojot slaidu, kas saucas stīls (steel), turot to kreisajā rokā; šī ir tā saucamā stīl-ģitāra (steel-guitar).

Slaidus var pielietot uz jebkurām ģitārām, taču pārsvarā slaidi tiek izmantoti uz instrumentiem, kas ir izstrādāti tieši šādam ģitārspēles stilam. Tadi instrumenti ir:
• Visas stīl-ģitāras (steel-guitar)
• Daudzas (laikam vairākums) rezonatora ģitāras, it sevišķi Dobro un to pēcteči
Lep slaid-ģitāras (lap slide guitar), it īpaši Weissenborns un to pēcteči.

Aprīkojums
Kopš slai-ģitāras spēlēšanas tehnikas ieviešanas, aptuveni 1900. gadu sākumā, tika izmantoti daudzi dažādi materiāli, slaid-ģitāras spēlēšanai. Vairākums gludu, cietu objektu var tikt izmantots kā slaids. Viens no visbiežāk pielietojamajiem tomēr ir stikla pudeles kakliņš (bottleneck), ko uzvelk uz tās rokas viena no pirkstiem, ar kuru parasti spēlētājs piespiež stīgas pie grifa. Aptuveni vienādu izmēru (parasti ap 7-8 centimetriem gara un 2-3 centimetri diametrā) stikls, nerūsošais tērauds, patronas čaula vai hromēta tūbiņa var tikt izmantota slaid-ģitāras spēlēšanai.

Pastāv arī keramiskie un porcelāna slaidi, ko izgudroja Terrijs Lamberts (Terrie Lambert) 1989. gadā, kas ir spodri ārpusē, taču poraini iekšpusē, lai absorbētu mitrumu no pirksta un neļaut tam noslīdēt.
Daži pat izmanto nazi: „Spēlējot viņš piespieda nazi pie ģitāras stīgām, tāpat kā Havajiešu ģitāristi, kas lieto tērauda stienīšus (steel bar). Efekts bija neaizmirstams.”V. C. Hendijs (W. C. Handy) par to kā viņš pirmo reizi dzirdēja slaid-ģitāru, ko spēlēja blūza ģitārists netālu no Misisipi dzelzceļa stacijas.

Ar slaidu var spēlēt gan uz elektriskās, gan uz akustiskās ģitāras. Parasti stīgas tiek paceltas mazliet augstāk no grifa, salīdzinot ar to parasto augstumu. Tas tiek darīts īpaši tad, ja brīvie pirksti netiks izmantoti stīgu piespiešanai.
Lep stīl (lap steel guitar) un pedal stīl-ģitāras (pedal steel guitar) attīstījās speciāli spēlēšanai horizontālā pozīcijā. Rezonātor ģitāras arī parasti tiek izmantotas šāda veida spēlēšanai. Tās dažreiz ir pazīstamas kā dobro ģitāras, kuras sauc pēc DoBro (Dopyera brothers) kompānijas vārda, kura pirmā sāka ražot šāda tipa ģitāras. National – ir vēl viens pasaulē pazīstamais šāda tipa ģitāru brends. Rezonātor ģitārās skaņa veidojas nevis pateicoties korpusa tukšumam, bet gan speciālais bridžs nodod vibrāciju no stīgām tālāk uz metālisko konusu, kas atrodas ģitāras korpusa iekšienē.

Tehnika
Slaids tiek piespiests pie stīgām ļoti viegli, tā, lai stīgas nepieskartos grifa virsmai. Svarīgi ir turēt slaidu paralēli ladām. Stīgu skanējuma augstumu var attiecīgi mainīt kustinot slaidu gar visu grifa garumu. Protams, spēlējot ar slaidu ladas nepilda nekādas funkcijas izņemot vizuālo orientieru funkciju. Šāda spēlēšanas tehnika ir attīstījusies no glissandi („ieslīdēšana” notī); papildus tam ar šādu spēlēšanas tehniku spēlētājs var atdarināt cilvēka balss, raudāšanas un citas cilvēka radītas skaņas vai dabas trokšņus. Vēl viena šīs tehnikas stiprā puse ir vibrato, ko var viegli sasniegt ātri kustinot roku, lai ātri slaids slīdētu pa stīgām turp šurp.

Vislielākais šīs tehnikas mīnuss ir, protams, tāds, ka ir tikai vienīgā akorda forma ko var nospēlēt, kad tā iet pāri visām stīgām. Taču daudzi slaid ģitāristi vienalga pielieto brīvus pirkstus, lai piespiestu stīgas pie ladām, ja tas ir vajadzīgs. Brīvo pirkstu izmantošana dod iespēju nospēlēt arī citas akordu formas, neskaitot iepriekšminēto.

Spēlējot slaid-ģitāru, to var turēt normālā pozīcijā (kad ģitāra atrodas daudz maz vertikālā pozīcijā ar augšējo korpusa malu no spēlētāja) vai arī to var turēt horizontāli ar augšējo korpusa malu uz augšu. Otrajā gadījumā spēlētājs sēžot var turēt ģitāru klēpī vai tā var gulēt uz krēsla, savukārt stāvot spēlētājs izmantos siksnu, kas notur ģitāru vajadzīgā horizontālā pozīcijā. Ja spēlētājs tur ģitāru normālā pozīcijā, tad spēlēšanai visdrīzāk tiks izmantots trūbiņ - veidīgais slaids. Horizontālā pozīcijā parasti izmanto masīvu stieni vai „lodi”, kuru tur starp pirkstiem ar atvērtu plaukstu pret stīgām.

Parasti slaid-ģitāristi izmanto atvērtus skaņojumus, taču dažreiz spēlē arī standarta skaņojumā (t.i. EADGBE). Atvērtajā skaņojumā stīgas ir uzskaņotas tā, lai nepiespiestas, tās skanētu kā akords, tādējādi pārvietojot slaidu pa grifu, šīs akords skanēs dažādās tonalitātēs. Visbiežāk tiek izmantoti šādi skaņojumi Re (Open D): D-A-D-F#-A-d vai arī D-A-D-A-D-F#; Sol (Open G) jeb "spāņu" skaņojums: D-G-D-G-B-d, Mi (Open E) un La (Open A) skaņojumi parasti tiek izmantoti uzskaņojot stīgas pa toni augstāk. Arī citi skaņojumi var tikt izmantoti spēlēšanai ar slaidu.

Slaid-ģitāru pārsvarā spēlē ar metāliskiem vai plastmasas pirkstu-mediatoriem (thumb and finger picks), taču daži spēlētāji var izmantot arī parastu mediatoru.

Slaidu parasti uzvelk uz vidējā, zeltneša vai mazā kreisās rokas pirksta. Uzvelkot slaidu uz mazā pirksta spēlētājam paliek brīvie pirksti un viņš var piespiest stīgas ar tiem, ja tas ir vajadzīgs. Ir daži, kas uzskata, ka uzvelkot slaidu uz zeltneša tiem ir vairāk kontroles pār slaidu. Vairāki slaid-ģitāras pasniedzēji iesaka tomēr atstāt aiz slaida vienu vai divus pirkstus, ar kuriem var slāpēt nevēlamas vibrācijas.

Tehniskie izaicinājumi
Galvenie šīs tehnikas izaicinājumi ir:
Intonācija (nospēlēt katru noti vēlamajā augstumā, nevis mazliet augstāk, vai zemāk);
Noklusināt nevēlamas stīgu vibrācijas (muting).

Slaid-ģitāras spēlēšanai ir vajadzīgas daudz lielākas iemaņas stīgu slāpēšanā, nekā to pieprasa standarta ģitāras spēlēšana. Melodijas nospēlēšana ar atsevišķām, skaidri artikulētām notīm pieprasa daudz vairāk iemaņu un meistarības, nekā tas varētu likties no sākuma; ļoti viegli ir dabūt daudz gaudošu nošu, ja slāpēšanas tehnika nav apgūta labā līmenī. Tas ir dēļ slaida kustībām, kas parasti piespiež un liek skanēt vairākām stīgām, kad ne visām no tām vajadzētu skanēt.

Izmantotie materiāli:
:arrow: http://en.wikipedia....ki/Slide_guitar
:arrow: http://www.12bar.de/slide.php

Jums dārgie ģitāristi ir uzdevums: lūdzu nosauciet kādas populārās melodijas/dziesmas (vienalga kādas rock, pop, blūza vai jebkura cita stila dziesmas), kurās tiek pielietota šī apbrīnojama ģitārspēles tehnika.

Piesaistītie faili(s)


 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#2 _santa_

_santa_

  Spēlmanis

 • Members
 • 143 raksti
 • Locationsmiltene

Pievienots 30 April 2007 - 06:21 PM

interesanti,interesanti :nod:
 • 0

#3 Andis

Andis

  Gitaristiem.lv

 • Validating
 • 2235 raksti

Pievienots 30 April 2007 - 06:53 PM

Es varbūt skaņdarbu vietā nosaukšu pāris ģitāristus orientierim -

Sonny Landreth, Eric Sardinas un protams Jeff Beck, no Pedal Steel slaida spēlētājiem - Paul Franklin (kuru var dzirdēt "Dire Straits" - On Every Street albumā)
 • 0
That ain't workin' that's the way you do it
Money for nothin' and your chicks for free

#4 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 30 April 2007 - 06:59 PM

Es īstenībā biju pārsteigts, ka Kleptona dziesmā Layla arī izmantoja slaidu... :eek:
Cik reizes iepriekš biju klausījies - napamanīju (vai vienkārši neaizdomājos par to). :nod:
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#5 augusc

augusc

  Ģitāras griezējs

 • Members
 • 264 raksti
 • LocationRīga

Pievienots 30 April 2007 - 07:08 PM

mjā.. diezgan interesanti.. :)

& pieņemu ka intonācija ir domāta kā skaņas skaļums nevis augstums..
 • 0
Rhythm and melody are the thangs that make ya go high, they make people look weird and act like morons..

#6 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 30 April 2007 - 07:20 PM

mjā.. diezgan interesanti.. :)

& pieņemu ka intonācija ir domāta kā skaņas skaļums nevis augstums..


• Intonācija (nospēlēt katru noti vēlamajā augstumā, nevis mazliet augstāk, vai zemāk);


tur domāts tieši augstums...
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#7 augusc

augusc

  Ģitāras griezējs

 • Members
 • 264 raksti
 • LocationRīga

Pievienots 30 April 2007 - 08:00 PM

ā jā, man likās ka intonācija vienmēr nozīmē uzsvars tieši skaļuma ziņā, bet skaidrojošās vārdnīcas iečekošana mani ablomīja.. :) viss ok..
 • 0
Rhythm and melody are the thangs that make ya go high, they make people look weird and act like morons..

#8 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 30 April 2007 - 08:57 PM

Vispār cilvēks ir apbrīnojama būtne.... Slaid ģitāristi izdomāja šitādu verķi, lai ar vienu pirksta kustību var slaidu nobīdīt un spēlēt ar pirkstiem kā parasti... sk. attēlu.

Piesaistītie faili(s)

 • Pievienotais fails  axys.gif   155.25K   1091 Lejupielādēto skaits

 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#9 janosheks

janosheks

  Gitaristiem.lv

 • Members
 • 348 raksti
 • LocationJūrmala

Pievienots 30 April 2007 - 10:11 PM

Interesanta tēma par tiem slaidiem :finger:
Uz sitiena varu nosaukt Led Zeppelin - In my time of dying
Latvijā ar tādus verķus var nopirkt?
 • 0
Huanita banana

#10 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 30 April 2007 - 10:41 PM

Interesanta tēma par tiem slaidiem :finger:
Uz sitiena varu nosaukt Led Zeppelin - In my time of dying
Latvijā ar tādus verķus var nopirkt?


Parastus slaidus var.. gan stikla, gan metlāliskus... tādus kā iepriekšējā bildē pagaidām pie mums nemanīju..
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#11 Kasparitto

Kasparitto

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 645 raksti
 • LocationBalvi

Pievienots 30 April 2007 - 11:05 PM

ou em gā. Pirmo reizi kautko tādu redzu. Tiešām interesanti.
 • 0
"Living is easy with eyes closed"
John Lennon

#12 janosheks

janosheks

  Gitaristiem.lv

 • Members
 • 348 raksti
 • LocationJūrmala

Pievienots 01 May 2007 - 10:15 AM

kas tā pa ģitāru pēdējā bildē? esmu manījis arī veikalos. tādi itkā akustiskie ar kaukādiem bleķiem aplikti
 • 0
Huanita banana

#13 imbisal

imbisal

  THE STAR

 • Members
 • 1021 raksti
 • Locationriga

Pievienots 01 May 2007 - 11:35 AM

gandriz jebkuraa robert johnson dziesmaa tiek izmantots slaids, dazas led zeppelin dziesmaas, un protams joe perry.
 • 0

gibson flying V, epiphone les paul standard (SD alnico pro II neck-bridge) fulltone OCD V4, mxr carbon copy, mxr 10 band eq, crybaby 535q, MXR analog chorus, Boss Tu-6, Laney GH50l, Tayden speakers


#14 babadura

babadura

  Ģitāras griezējs

 • Members
 • 212 raksti
 • Locationdobele/gelsena

Pievienots 01 May 2007 - 03:38 PM

es sev arii pirms paris meneshien nopirku slaidu un sapratu - tas bija hop pirms leciena :) interesanta tehnika
 • 0
The man who's always smiling
Stood on the "Funny Street".
And someone sad: "Look darling,
Now is this street complete
© unknown

#15 imbisal

imbisal

  THE STAR

 • Members
 • 1021 raksti
 • Locationriga

Pievienots 01 May 2007 - 04:16 PM

ar slaidu nav nemaz tik gruuti, galvenais jasaprot tehnika un tad tikai praktiskais trenninjs
 • 0

gibson flying V, epiphone les paul standard (SD alnico pro II neck-bridge) fulltone OCD V4, mxr carbon copy, mxr 10 band eq, crybaby 535q, MXR analog chorus, Boss Tu-6, Laney GH50l, Tayden speakers


#16 Renāte

Renāte

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 667 raksti
 • LocationMālpils, Valmiera

Pievienots 01 May 2007 - 04:23 PM

Interesanti bija palasīt... :) paldies..
 • 0
Let it snow..

#17 dainis

dainis

  Vietēja mēroga zvaigzne

 • Members
 • 549 raksti

Pievienots 03 May 2007 - 01:20 PM

Vērtīgi būtu paklausīties slaid ģitāras saknes, pirmskara blūzu un tad doties tālāk. Nosaukums "bottleneck" nāk no Misisipi blūzmeņiem, kur viņi patiešām spēlēja ar pudeles kakliņu. Apstākļi bija skarbi un tikt pie ģitāras arī kurš katrs nevarēja, tādēļ izplatīts "instruments" bija pie durvīm vai koka stumbra pienaglota viena stīga, kuru spēlēja arī ar pudeles kaklu.

Roberts Džonsons (Robert Johnson), Aklais Villijs Džonsons (Blind Willie Johnson), Elmors Džeimss (Elmore James), Sons Hauss (Son House), protams, arī Madijs Voters (Muddy Waters) - tas būtu mazs ievads. Kad vecie blūzmeņi izveda savu mūziku no Misisipi pa Amerikas pilsētām un vēlāk Angliju, drīz rokenrols bija gatavs dzimt.
for a starter:
* Son House - Death Letter Blues (video)
* Blind Willie Johnson - Dark Was The Night, Cold Was The Ground
* Robert Johnson - Crossroad Blues
* Elmore James - Dust My Broom--
Blues is the roots, the rest is the fruits /Willie Dixon/
 • 0

#18 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 03 May 2007 - 01:40 PM

Nu jā.. no sākuma domāju rakstīt arī par slaid-ģitāras izcelšanos, taču tiku notriekts ar pēkšņu slinkuma uzbrukumu. :D

Tie kas gribēs varēs akut kur atrast un izlasīt.. tas ir interesanti - piekrītu. :nod:

Un pievienojos iepriekšējam autoram... tos blūzmenus ir jāpaklausās (kaut reizi mūžā).. īpaši varu izdalīt Madiju Votersu :) (Muddy Waters).
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------

#19 babadura

babadura

  Ģitāras griezējs

 • Members
 • 212 raksti
 • Locationdobele/gelsena

Pievienots 04 May 2007 - 12:09 AM

man tads jautajums - kapec slaid gjitara izskataas taa, kaa taa izskataas?
 • 0
The man who's always smiling
Stood on the "Funny Street".
And someone sad: "Look darling,
Now is this street complete
© unknown

#20 mp3

mp3

  Gitaristiem.lv Komanda

 • Moderators
 • 1414 raksti
 • LocationRiga

Pievienots 04 May 2007 - 09:03 AM

Slaid-ģitāra ir ģitārspēles tehnika jeb metode... whatever.. :)
 • 0
------------------------------------------------------------------
whatever
------------------------------------------------------------------
0 Lietotāji(s) lasa šo tēmu

0 biedri(s), 0 viesi(s), 0 anonīmi(s) lietotāji(s)